Pienińskie skarby!

Liptów – wypoczynek u podnóża Tatr
18 lipca 2015
Wycieczka firmowa w góry
Beskidzkie spacery (Aktualizacja 2019!)
25 lipca 2015

Pienińskie skarby!

usłyszycie o słynnej sośnie na Sokolicy - symbolu Pienin


Pieniny - skarby ukryte w górach!

Wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzenia jednego z najcenniejszych kościołów w Polsce, czyli drewnianej świątyni pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim z drugiej połowy XV w., który od 2003 roku znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Budowla wyróżnia się niemal niezmienioną od momentu powstania bryłą, świetnie wkomponowana w górskie otoczenie. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze kościoła, bowiem polichromia pochodząca z 1500 roku, jest najstarszą w całości zachowaną w Europie, a elementy wyposażenia to wybitne dzieła sztuki gotyckiej. Kościół został wybrany przez filmowców przy kręceniu słynnego serialu „Janosik”, tutaj słynny harnaś brał ślub ze swą wybranką Maryną. Pozostając w klimatach średniowiecznych budowli udajemy się do Niedzicy, gdzie nad brzegami Dunajca wybudowano jeden z najwspanialszych zamków w Karpatach. Początkowo pełnił funkcję strażnicy na danej granicy polsko-węgierskiej, by w następnych wiekach zmienić się w renesansową rezydencję. Budowla skrywa w sobie tajemnicę o ukrytym tam skarbie Inków, do którego droge zapisano na dziwnych węzełkach wykonanych z bawełny zwanych „kipu”, a odkrytych przez naukowców po drugiej wojnie światową. Obecnie Zamek Niedzica wznosi się nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego powstałego dzięki zaporze wodnej na Dunajcu, a mieści się w nim muzeum związane z jego historią, oraz część hotelowo-gastronomiczna. Z punktu widokowego wspaniale prezentuje się korona zapory wodnej, tafla jeziora, na przeciwległym brzegu dostrzeżemy ruiny Zamku w Czorsztynie, a dookoła nas galerie szczytów górskich, z których Tatry najmocniej dominują w krajobrazie.

Atrakcje w Pieninach!

Najlepszym sposobem, by poznać to co unikatowe w Pieninach pod względem przyrodniczym, jest przepłynięcie na flisackich tratwach trasy pomiędzy miejscowościami Sromowce Niżne a Szczawnicą. „Spływ Dunajcem”, słynny był już wiele lat temu, gdy właściciele tych ziem organizowali przyjęcia nad brzegami rzeki, a obecnie należy największych atrakcji turystycznych w regionie. Gdy usiądziemy w drewnianych łodziach, a flisak wraz ze swym pomocnikiem za pomocą długich żerdzi skierują tratwę się w stronę bystrych fal Dunajca, rozpoczniemy podróż pełną niezapomnianych wrażeń. Płyniemy pośród ścian pienińskiego pasa skałkowego, woda szumi i chlapie wśród wesołych okrzyków uczestników rejsu, a flisak z humorem opowiada o tym jak dawniej spławiano drewno rzekami, aż do Morza Bałtyckiego. Będziemy mogli zobaczyć symbol Pienińskiego Parku Narodowego, czyli słynne Trzy Korony otoczone wodami Dunajca.Nasza tratwa zatrzyma się na przystani w Szczawnicy, a my udamy się na spacer po tej pięknej miejscowości. Nazwa pochodzi od odkrytych tutaj „szczawin”, czyli kwaśnych wód, które okazały się doskonałym lekarstwem na różne schorzenia. Dzięki temu położona nad potokiem Grajcarek Szczawnica stała się jednym z najbardziej znanych kurortów uzdrowiskowych, oraz bazą turystyczną skąd ruszają piechurzy na pienińskie szlaki. Twórcą kurortu w XIX wieku był właściciel Szczawnicy Józef Szalay, a do ciekawych pamiątek związanych z jego czasami należą drewniane tablice zwane godłami z wyobrażeniami na przykład anioła lub serca określających charakter gospodarza, umieszczane na drzwiach domów w mieście. Mieszkańcy i turyści spacerują ulicą Zdrojową, czytają książki w parku lub spotykają się na centralnym miejscu w mieście, czyli Placu Dietla.W centrum znajduje się dolna stacja Kolejki Linowej na Palenicę, skąd możemy podziwiać rozległy widok na okoliczne pasma górskie.

Gdzie powędrować?

W Pieninach znajdziemy dobrze oznakowane i dostosowane do różnych grup wiekowych szlaki turystyczne. Do popularnych należy wędrówka Wąwozem Homole na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką (1.050 m.n.p.m.), by następnie zejść szeroka polaną i odpocząć w Schronisku Pod Durbaszką. Najwięcej turystów pragnie zdobyć szczyty Pienin Właściwych, czyli Trzech Koron i Sokolicy, pomiędzy którymi poprowadzona niezwykle widokowa droga turystyczna zwana „Sokolą Percią”, na trasie której odkryjemy ruiny Zamku Pienińskiego. Wiąże się z nim legenda św. Kingi, która według kronikarza Jana Długosza uciekła tutaj przed najazdem Tatarów, a następnie modlitwą przegnała napastników. Dla tych którzy lubią spacery w malowniczej scenerii, na pewno przypadnie do gustu trasa turystyczna wzdłuż przełomu Dunajca, która prowadzi od Szczawnicy do zabytkowego Czerwonego Klasztory na Słowacji.Wycieczka w Pieniny to propozycja dla wszystkich miłośników unikatowej karpackiej przyrody, oraz tajemnic historii ukrytych w średniowiecznych zamkach i góralskich opowieściach. Każdy znajdzie tu rzeczy, które go zaciekawią bowiem to niezwykle malowniczy region, który czerpie z bogatej tradycji i wykorzystuje szansę, by być jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Polsce.

Wycieczki szkolne w góry

Zobacz nasze wycieczki szkolne w góry i przeżyj niesamowitą przygodę razem z Trybała Team!

Wycieczka w Pieniny

Wielu turystów uważa Pieniny za najbardziej malownicze góry w Polsce. Faktycznie, kto zawitał w to pasmo ulega czarowi ich śmiałych kształtów, pięknych panoram na Tatry i Gorce jakie rozpościerają się ze szczytu Wysokiej lub Sokolicy, jedynego w swoim rodzaju widoku Dunajca przebijającego się przez skały, oraz klimatowi wsi i miasteczek położonych w dolinach. Przyroda jest tutaj chroniona w ramach utworzonego w 1932 roku Pienińskiego Parku Narodowego, którego symbolem są Trzy Korony. Miłośnicy wyjątkowych krajobrazów, oraz poszukiwacze ciekawych miejsc związanych z historią na pewno spędzą w Pieninach bardzo udany czas.

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.