TOP 10: najpiękniejsze zamki Małopolski

Aktywne wycieczki szkolne i zielone szkoły – co czeka Was w 2020 roku?
17 lutego 2020
Wycieczki do Budapesztu na 2 dni
Budapeszt – turystyczny ulubieniec Polaków
21 lutego 2020

TOP 10: najpiękniejsze zamki Małopolski

wycieczka firmowa pieniny 2 dni

Zamek w Nidzcy to obowiązkowy punkt dla na mapie turystycznej Pienin dla każdej wycieczki

TOP 10: najpiękniejsze zamki Małopolski

Kuszą ciekawą historią i malowniczą okolicą, a wycieczki ich śladem mogą się dla wielu z nas okazać jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Potężne zamki to wyjątkowa grupa zabytków, z których Małopolska z pewnością może być dumna. Na jakie obiekty warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej części kraju?

TOP 1: Wawel

Zamek Królewski na Wawelu to turystyczna wizytówka Krakowa oraz siedziba muzeum, obok którego nie można przejść obojętnie. Ta perełka sztuki renesansowej może się pochwalić takimi atrakcjami, jak Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny. Na zwiedzających zamek turystów czeka unikalna kolekcja arrasów, dawnych mebli i obrazów, dzięki którym można w ciekawy sposób poznawać historię Polski oraz jej władców.

TOP 2: Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała jest jednym z najsłynniejszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd, a płożenie w malowniczej dolinie Prądnika jest jego wielkim walorem. Legendy związane z rodziną Szafrańców, piękne widoki oraz muzealne zbiory – oto powody, dla których w czasie wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym warto odwiedzić to miejsce.

TOP 3: Niedzica

Bliskość pienińskich szczytów, wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie oraz dolinę Dunajca - oto główne powody, dla których warto odwiedzić zamek w Niedzicy. Ta majestatyczna budowla wzbudza zachwyt, a czas spędzony na poznawaniu jej historii z pewnością nie będzie czasem straconym. Zamek w Niedzicy, wzniesiony przy dawnej granicy między Węgrami a Polską, przyciąga też miłośników legend oraz historii o ukrytych skarbach, a opowieści o ukrytym tu złocie Inków od lat pobudzają wyobraźnię zaglądających tutaj gości.

TOP 4: Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka to kolejny zamek, przy budowie którego inspirowano się rozwiązaniami znanymi z zamku królewskiego na Wawelu. Piękny dziedziniec, arkadowe krużganki oraz wnętrza, w których zgromadzono wiele ciekawych dzieł sztuki – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi mogą się tu spotkać turyści. To miejsce, związane z rodami Komorowskich i Wielopolskich, znane jest dziś z ciekawych zbiorów muzealnych, dzięki którym można lepiej poznać historię tej części kraju oraz nacieszyć się widokiem pięknych mebli i obrazów.

TOP 5: Tenczyn

Zamek Tenczyn w Rudnie jest jednym z piękniejszych zabytków na Szlaku Orlich Gniazd. Tu, w pięknej scenerii Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, można w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii, a spacery z przewodnikiem po zamkowych murach każdemu z nas dostarczą wielu ciekawych wiadomości na temat przeszłości tego miejsca. Zamkowe mury są jednocześnie wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać Garb Tenczyński oraz pobliskie Beskidy.

TOP 10: Korzkiew

Choć zamek w Korzkwi nie jest zbyt często odwiedzany przez wycieczki, warto tej budowli poświęcić swój czas. Bliskość Krakowa oraz Ojcowskiego Parku Narodowego bez wątpienia jest wielkim walorem tego zabytku oraz skuteczną zachętą do odwiedzenia Korzkwi w trakcie wędrówek po terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ten zamek rycerski może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku oraz ciekawą formą, dzięki czemu spacery po jego terenie każdemu z nas sprawią wiele radości.

TOP 8: Rabsztyn

Zamek Rabsztyn koło Olkusza jest miejscem chętnie odwiedzanym przez miłośników pięknych widoków oraz tych, którzy interesują się historią. Budowla ta wznoszona była etapami od XIII wieku, przy czym najlepszym okresem w jej dziejach był wiek XVII. Dziś ta malownicza ruina jest miejscem wielu ciekawych imprez historycznych, stanowi też jeden z najważniejszych elementów lokalnego krajobrazu.

TOP 6: Niepołomice

Zamek w Niepołomicach jest wspaniałą rezydencją, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas wycieczki po okolicach Krakowa. Budowla ta nie bez powodu nazywana jest drugim Wawelem, a piękny dziedziniec z arkadowymi krużgankami stał się najwspanialszą wizytówką tego zabytku. Rezydencja, która pierwotnie służyła jako zameczek myśliwski, sprawdza się dziś doskonale jako placówka muzealna, którą turyści mogą zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika. W trakcie takiej wizyty można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii Niepołomic oraz pobliskiej puszczy, w której tak chętnie spędzali czas polscy królowie.

TOP 8: Rytro

Zamek w Rytrze to jedna z ważniejszych atrakcji na terenie Beskidu Sądeckiego. Ta budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a jej głównym zadaniem była ochrona doliny Popradu. Dziś ruiny zamku są jedną z ważniejszych atrakcji w tych górach, a widok, jaki można podziwiać z zamkowych murów, na długo pozostaje w pamięci zaglądających tutaj turystów.

TOP 9: Tropsztyn

Zamek Tropsztyn zachwyca przede wszystkim malowniczą okolicą, a położenie nad Jeziorem Czchowskim jest jednym z jego największych walorów. Dziś trudno uwierzyć, iż jeszcze niedawno ta potężna rezydencja była tylko niepozorną ruiną. Dziś częściowo zrekonstruowany zamek jest jedną z ważniejszych atrakcji w dolinie Dunajca, a wycieczki po zamkowych murach mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Wizyta w tym miejscu będzie też ciekawa lekcją historii, gdyż miejscowi przewodnicy mogą godzinami opowiadać o dziejach zamku oraz o związanych z nim legendach.
Małopolska to wyjątkowa kraina, na terenie której nudzić się nie można. Piękne widoki i cenne zabytki sprawiają, iż każdy z nas może tu w ciekawy sposób spędzić wolny czas. Historyczne wycieczki śladem małopolskich zamków to jedna z ciekawszych propozycji poznawania tej części kraju, na którą z pewnością warto postawić.

Mapy dojazdu do poszczególnych zamków

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Niedzicy

Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek w Korzkwi

Zamek Rabsztyn koło Olkusza

Zamek w Niepołomicach

Zamek w Rytrze

Zamek Tropsztyn

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.