Szlak Renesansu – Sandomierz i Kazimierz Dolny

wycieczka do Krakowa
Jednodniowe wycieczki szkolne
8 lipca 2019
marcówka
Co to są Zielone Szkoły?
18 lipca 2019

Szlak Renesansu – Sandomierz i Kazimierz Dolny

Sandomierz szlak renesansu

Szlak Renesansu - Sandomierz

 

Szlak Renesansu

Sandomierz i Kazimierz Dolny słyną z renesansowej zabudowy i niepowtarzalnego klimatu. Warto zwiedzić obydwie miejscowości i odkryć miejsca, w których czas zatrzymał się wiele lat temu. Wybudowany na siedmiu wzgórzach, królewski Sandomierz jest jednym z najważniejszych miast w dziejach Polski. Tutaj „San domierza do Wisły”, i od tych słów nazwali gród pierwsi włodarze. Znajdziemy tu ludzi i wydarzenia ważne w historii Polski, a naszą wędrówkę najlepiej rozpocząć od wzgórza, gdzie wznosi się Zamek Piastowski. Znajduje się tu muzeum prezentujące dzieje miasta i regionu, oraz eksponaty związane z kultura ludową. Brukowana uliczka zaprowadzi nas do Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Wincentego Kadłubka. W jej wnętrzu poznamy zabytki sztuki sakralnej, a na uwagę zasługuje cykl malowideł „Martyrologium Romanum”, czyli największy na świecie kalendarz rzymski w formie spisu świętych.

Sandomierz

Skierujemy się teraz krętą uliczką, w stronę rynku. Prawie każdy zna to miejsce, świetnie ukazane w serialu „Ojciec Mateusz”, dzięki czemu sandomierska starówka stała się jedną z najlepiej znanych w Polsce. Miejsca związane z filmem znajdują się niemal w każdym zakątku Sandomierza. Na rynku uwagę zwraca renesansowa wieża Ratusza, ozdobna attyką, czyli fantazyjnym wykończeniem murów z epoki renesansu. We wschodniej części znajduje się stara studnia nakryta drewnianym dachem.

rynek sandomierz

Sandomierski Rynek

Świetnie można poznać historie i legendy Sandomierza zwiedzając „Podziemną trasę turystyczną”, która prowadzi pomieszczeniami znajdującymi się pod rynkiem. Piwnice wybudowali kupcy przechowujących towary w chłodnych zakamarkach, a w latach 60-tych górnicy ze Śląska połączyli je w turystyczny ciąg korytarzy. Pora spojrzeć na Sandomierz z lotu ptaka, czyli wyjść na 30-metrową Bramę Opatowską, która jest jedyną, zachowana brama miejska. Roztacza się z niej Przed nami piękna panorama prastarego grodu, oraz rzeka San, której brzegi tworzą wielką literę S jak Sandomierz. Dalej dostrzeżemy Wąwóz Królowej Jadwigi, a po przeciwnej stronie niewysokie wzgórza popularnych Pieprzówek, czyli najstarszych gór w Polsce, mających według geologów aż 500 milionów lat. Jak widać okolice miasta są również bardzo ciekawe, a my ruszamy w dalszą drogę.

Kazimierz Dolny

Położony na prawym brzegu Wisły Kazimierz Dolny, znajduje się na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego słynącego z wielu lessowych wąwozów. Nazwę zawdzięcza królowi Kazimierzowi Sprawiedliwemu, który ufundował tutaj klasztor dla sióstr norbertanek. Kolejny król o tym imieniu, Kazimierz Wielki wzniósł w XIV wieku zamek, którego ruiny przetrwały do naszych czasów.

Kazimierz Dolny ma swój niepowtarzalny urok

Zaczniemy nasz spacer wśród murów obronnych średniowiecznej warowni, skąd widać pobliską wieżę piastowską. Potem czeka nas podejście na Górę Trzech Krzyży, a jest to najlepszy punkt widokowy na miasto i Małopolski Przełom Wisły. Rozpościera się stąd piękna panorama, a podziwiać możemy objęte ochroną okoliczne „góry i doły”. W pogodny dzień widać Zamek w Janowcu znajdujący się po drugiej stronie Wisły. Schodzimy ze wzgórza leśną ścieżką, a następnie brukowaną uliczką obok dawnej dzwonnicy dochodzimy do Kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła. To jedna z najpiękniejszych świątyń renesansowej sztuki sakralnej, a w jej wnętrzu zobaczymy najstarsze w Polsce drewniane organy.Zostały wykonane w 1620 r. przez Włocha Szymona Liliusza, a ich brzmienia posłuchać można podczas Letnich Wieczorów Muzycznych. Podejdziemy teraz do rzeźby najbardziej znanego psiaka w Kazimierzu o zwanego Werniksem. Turyści głaszczą go po nosie, a w myślach wypowiadają marzenie, które ma się wkrótce spełnić.

Piękna panorama Kazimierza Dolnego

Najpiękniejszy rynek w Europie

Wielu turystów uważa  kazimierski rynek za jeden z piękniejszych w Polsce. Wpływają na tę opinię renesansowe kamieniczki tworzące klimat centralnego placu, z których najbardziej znane to przylegające do siebie domy Braci Przybyłów: Mikołaja i Krzysztofa. Patronów poznamy na fasadach budynków, są wkomponowani w ciekawe kształty zwierząt, roślin i innych architektonicznych ozdób. Zwróćmy uwagę na postać Świętego Krzysztofa, który wyróżnia się posturą, a dźwiga na swych ramionach małego Jezusa. Otaczają nas stylowe kamieniczki, w powietrzu czuć zapach pieczonego ciasta w kształcie koguta, będącego symbolem Kazimierza. Według legendy mówi, to właśnie dzięki kogutowi miasto zostało ocalone przed czartem, który zamieszkał w jednym z pobliskich wąwozów. Na środku rynku stoi studnia, którą często malują miejscowi artyści, a swoje prace sprzedają w licznych galeriach. W okolicach znajdują się trasy spacerowe, z których najbardziej znane prowadza do głębokich wąwozów, na zboczach których rosną drzewa z olbrzymimi korzeniami.

Kazimierz Dolny jest miastem które inspiruje o każdej porze dnia. Po całodziennej wycieczce warto podejść nad brzeg Wisły, usiąść na ławeczce i obserwować zachodzące słońce. Jest jednym z tych miast nad Wisłą, które oczaruje klimatem i spowoduje, że będziemy chcieli tutaj wracać. Chowa w sobie wiele ciekawostek, a my możemy odkrywać wciąż na nowo jego tajemnice.

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.