Dlaczego Rumunia?

truda kopalnia soli rumunia
Turda – Kopalnia Soli w Rumunii
6 maja 2019
Sapanta, wesoły cmentarz
Wesoły cmentarz w Rumunii – Sapanta
6 czerwca 2019

Dlaczego Rumunia?

Rumunia

Piękne widoki w Rumuni

W zimowy wieczór, z gorącą herbata w ręku, zastanawiamy się gdzie spędzimy kolejne wakacje czy majówkę. Pewnie rzadko do głowy przychodzi nam Rumunia, a szkoda. Nie zapomnę, gdy pierwszy raz wybierałem się do tego kraju i powiedziałem o tym znajomemu, ten wyraził zdumienie i wręcz wykrzyknął:

Chyba zwariowałeś! Jedziesz do Rumuni, a cóż tam ciekawego można zobaczyć?

Dziś po wielu wizytach w tym kraju, nie przestaje mnie ona zachwycać. Ciągle mnie zaskakuje swoim bogactwem, wielokulturowością i pokazuje wciąż, jak dużo jest w niej do odkrycia.

Co zobaczymy w Rumunii?

Rumunia to kraj który odwiedzającemu ma dużo do zaoferowania: piękne wysokie góry, średniowieczne zamki, urokliwe miasteczka, a ponadto życzliwi i pomocni ludzie. (Proszę przestańmy mylić Rumunów z Romami, to całkowicie dwa odrębne narody.) Tak się jakoś złożyło, że najczęściej do Rumunii jeździłem w góry.

Nikogo zresztą to nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że zajmują one blisko połowę kraju. Nie zapomnę wędrówek po majestatycznych Alpach Rodiańskich. Gdzie przez tydzień nie spotkaliśmy żadnego turysty, chodź wiosna od dawna gościła na świecie. Wokół ciągnące się po horyzont szczyty górskie, zapach kosodrzewiny i dźwięki gitary przy blasku wieczornego ogniska. Innym znów razem można było spróbować swoich sił na najtrudniejszych szlakach Fogaraszów, których wierzchołki sięgały wyżej niż nasze Rysy. Zanim dostałem się w owe góry miałem możliwość przejechać jedną z najpiękniejszych dróg starego kontynentu – wijącą się niczym wąż Trasą Transfogaraską.

Podczas każdej z tych przechadzek były liczne spotkania z pasterzami, którzy wciąż jak ich ojcowie gdzieś pod chmurami wypasają swoje stada owiec. I tylko należy pamiętać, by podczas wędrówki uważnie się rozglądać, bo nie trudno tu trafić na króla puszcz – niedźwiedzia, którego populacja w Rumunii ma stanowić połowę tych zwierząt w Europie.

Rumunia

Gdzie wypocząć

Po męczącej wędrówce należy się zasłużony odpoczynek. Najczęściej udawałem się na niego, do któreś z licznych restauracyjek ukrytych w wąskich uliczkach Braszowa lub Sybinu. Po zjedzeniu wspaniałej małamygi lub pożywnej miteti nabierałem sił, by ruszyć na odkrywanie olbrzymiego czarnego kościoła w Braszowie.

Innym znów razem spacerując zakamarkami Sybinu próbowałem wymyślić powód dlaczego okna w tym mieście tak bardzo przypominają ludzie oczy. W Oradei w ciągu godziny mogłem odbyć podróż po trzech różnych świątyniach. Dowiedzieć się jak funkcjonowało współżycie wyznawców ich religii oraz poznać wielokulturowość tego miejsca. Znów w stolicy Siedmiogrodu: Kluż Napoce mogłem podziwiać największy w Rumunii gotycki kościół lub poczuć się jak w Wiecznym Mieście stoją pod pomnikiem Wilczycy, który ma przypominać o założeniu miasta przez rzymskiego cesarza Trajana.

Najpiękniejsze zabytki

Niewątpliwie tym co najdłużej będę wspominał po wizycie w Rumunii są zamki, fortyfikacje i pałace. Jakże to być w kraju najsłynniejszego wampira świata Drakuli i nie odwiedzić jego siedziby w Bran. Wysokie mury, niebosiężne wieże, pełnia księżyca i targane wichrem drzewa same przenoszą w świat mrocznych opowieści o krwawych czynach księcia wampirów. I nie ważne, że prawdziwy Drakula nigdy tu nie gościł. Za to pewne jest, że pięćdziesięcio metrowa studnia, kopana przez dwadzieścia lat, przez dwójkę więźniów w litej skale, kilkukrotnie ocaliła obrońców Hunedoary. Spacerując po jej murach, można usłyszeć jeszcze dziś dźwięki towarzyszące kolejnemu najazdowi tureckiemu na te krainę. Że napaści na tych ziemiach było wiele i w każdej chwili trzeba było być gotowym na obronę, niech świadczą liczne kościoły obronne rozsiane po całym kraju. Świątynie ufortyfikowane lepiej niż nie jeden gród, wielokrotnie dawały ocalenie ludzkim rzeszą.

Ich ważną rolę doceniło UNESCO, wpisując parę z nich na listę dziedzictwa kulturalnego ludzkości. Najcenniejsze z kościołów obronnych zachowały się w Prejmer i Harman nieopodal Braszowa. Najczęściej jednak wspominam pałac w Peles, gdzie król Karol I, wybudował swoją rezydencję. I choć wiekiem ona nie powala – zaledwie 140 lat to wzorowana na zamkach bawarskich przypomina jakieś zamek z bajki. Wnętrza pałacu nie tylko nie rozczarują, ale jeszcze upewnią, że faktycznie idąc do zamku przez las musieliśmy pobłądzić i teraz znajdujemy się w bajkowej krainie. Fantastyczne połączenie drewna – kilkudziesięciu gatunków, złota i srebra na długo zapada w pamięci. Nie zapomnę, jak po wyjściu z tego miejsca, podeszła do mnie pewna starsza Pani i z pełną powaga powiedziała:

To jest piękniejsze od Wersalu!

Ogrom atrakcji

Długo można by opisywać wszystko co możemy zobaczyć w tym Rumunii. Wciąż przychodzą do głowy kolejne miejsca, bo jakże tu nie wspomnieć o kopalni soli Turda działającej dłużej niż nasza Wieliczka, wspaniałych górskich wąwozach, setkach drewnianych świątyń czy wesołym cmentarzu w Sapancie. W każdym z tych miejsc wspaniali ludzie, życzliwi i przyjaźni. Zawsze gotowi pomagać: choćby jak ta Babuszka, która podzieliła się z nami świeżo upieczonym ciastem, gdy zmęczeni czekaliśmy na autobus, lub ten chłopak który w środku nocy przez kilka godzin jeździł z nami po warsztatach, byśmy w końcu mogli naprawić zepsute koło w samochodzie i ruszyć dalej.

Najlepiej samemu przekonać się ze Rumunia potrafi zachwycić, obdarzyć wspaniałymi widokami, pokazać niezwykłe zabytki i zaznajomić z wyjątkowymi ludźmi. Wystarczy do niej pojechać, a potem można samemu snuć własne opowieści o tym kraju. Uważać tylko trzeba by nie wpaść w jej sidła, bo potrafi tak omotać, że chce się tu wracać za każdym razem, gdy tylko ma się chwilę wolnego.

Nasza oferta wycieczek firmowych do Rumunii

Organizujemy fantastyczne wycieczki objazdowe po Rumunii. Jesteśmy zakochani w tej magicznej krainie i chcemy pokazać wam wszystko, co ma do zaoferowania dla turystów.
organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.