Turda – Kopalnia Soli w Rumunii

Bieszczady
Atrakcje w Bieszczadach TOP 10
21 kwietnia 2019
Rumunia
Dlaczego Rumunia?
5 czerwca 2019

Turda – Kopalnia Soli w Rumunii

truda kopalnia soli rumunia

Kopalnia Soli Turda, Rumunia

Docierając do Turdy w trakcie wycieczki po Transylwanii, będziesz miał okazję przespacerować się długim na kilometr tunelem wykutym w soli. To tutaj będziesz miał możliwość jakie zadziwiające kształty może przyjąć ten minerał. Korytarz kończy się Komnatą Echa, pomieszczeniem o niebywałej akustyce. Od solnych ścian dźwięk odbija się wielokrotnie, a kopalnia jest wstanie „powtórzyć” nawet dłuższe frazy. Czasem zdarzy się, że jakiś muzyk zabłąka się w to miejsce, a my jesteśmy świadkami podziemnego koncertu. Turda to swoisty labirynt krętych korytarzy i niewielkich sal, w których będziesz maił okazję dowiedzieć się o historii tego miejsca oraz zobaczyć dziewiętnasto wieczne maszyny służące do wydobywania halitu. Konstrukcja była napędzana końmi, które nieraz spędzały w kopalni i po kilkanaście lat, bez wychodzenia na zewnątrz. Poznasz również wiele ciekawostek związanych z solą: np. czy wiesz, że nie każda sól musi być słona? Czy miałeś kiedyś okazje zobaczyć solne jaskółcze ogony? Jak przystało na prawdziwy skalny labirynt jego serce zajmuje olbrzymia komnata, w której zmieścił się amfiteatr zdolny pomieścić 180 osób. Jest tu także pole do minigolfa, diabli młyn, kręgielnia, stoły do pin - ponga i niewielki plac zabaw dla najmłodszych. Dzięki temu miejsce to zamienia się w podziemny park rozrywki. Łącząc w sobie cechy zabawy i edukacji. Gdyby jednak komuś te atrakcje nie wystarczyły, zawsze może wsiąść na łódkę i popływać w niewielkim jeziorze, które również znajduje się w kopalni. Na środku słonego zbiornika zlokalizowana jest niewielka wyspa, z drewnianymi konstrukcjami przypominającymi statki kosmiczne.
Turda - Kopalnia Soli
Kopalnia Soli Turda, Rumunia
Sama Salina w Tudrze to trzy szyby, z których najgłębszy Terezia liczy 120 m. kolejny Anton – 108 m i najpłytszy Rudolf – 42 m. Do ścian szybów przylegają drewniano – metalowe schody i platformy, po których spacerując mamy widoki na wszystkie atrakcje kopalni oraz możemy podziwiać skomplikowane formacje skalne. Jeżeli ktoś nie lubi schodów zawsze może zjechać windą, niestety tutaj trzeba często czekać w długiej kolejce. Wizyta w tym miejscu wpływa także pozytywnie na nasze zdrowie, bo choć zabrzmi to dziwnie, dobrze jest czasem pooddychać kopalnianym powietrzem. Zwłaszcza jeżeli jest to kopalnia soli. Od paru lat przeprowadzane są tutaj haloterapie, wykorzystywane miedzy innymi w leczeniu astmy.
Jezioro w Kopalni Soli w Turdzie
Kopalnia Soli Turda
Wybierając się na wycieczkę do kopalni Turda, nie zapomnij zabrać ciepłego ubrania. Dzięki mikroklimatowi panuje tu temperatura 10 - 12 st. C, a wilgotność wynosi ok. 80%. Takie warunki utrzymują się w kopalni przez cały rok, niezależnie czy na zewnątrz jest upał czy mróz.

Nasza propozycja wycieczek firmowych do Rumunii

Sighisoara w Rumunii

Wycieczka firmowa Węgry i Siedmiogród 5 dni

Zapytaj o cenę!
Rumunia, Zamek Peles

Wycieczka Firmowa Rumunia 5 dni

Zapytaj o cenę!

Wśród miejsc, które pozytywnie Cię zaskoczą, podczas wycieczki do Rumunii będzie niewątpliwie kopalnia soli Turda. Położona jest ona około 30 kilometrów na południe od stolicy Transylwanii – Kluż Napoki. Rumuński odpowiednik naszej Wieliczki starszy jest od obiektu spod Krakowa o ponad tysiąc lat. Eksploatację w Turdze rozpoczęto w czasach, kiedy światem władali Rzymianie. Trwała ona nieprzerwanie przez setki lat, przynosząc lokalnym władcom olbrzymie dochody. Zaprzestano jej początkiem lat 30-tych dwudziestego stulecia. Zakończenie wydobycia soli nie uśmierciło kopalni. W czasie II Wojny Światowej służyła okolicznej ludności jako podziemny schron. Na szczęście w latach dziewięćdziesiątych ktoś wpadł na pomysł, by dawną kopalnie zamienić w atrakcję turystyczną. Otwarto tutaj muzeum, a podziemne tunele udostępniono rzeszą odwiedzających. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, od tamtej pory zaczęło się drugie życie tego miejsca. Zaczęły tutaj przyjeżdżać liczne wycieczki.

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.