Zaproszenie na wycieczkę do Krakowa

Warszawa na 102 – pokochaj z Nami stolicę!
18 lutego 2015
Ciesz się w Cieszynie podczas wycieczki szkolnej!
25 kwietnia 2015

Zaproszenie na wycieczkę do Krakowa

wycieczka szkolna jednodniowa średniowieczny Kraków

Za pomocą magicznego zaklęcia przeniesiecie się w czasie!

Każdy, kto choć raz odwiedził Kraków i poczuł ducha tego miasta, z pewnością jeszcze tu powróci. Dzisiaj, podobnie jak wieki temu, ściągają tu rzesze ludzi, by poznać bliżej to niezwykłe miejsce. Ułatwiają to liczne wycieczki dla grup zorganizowanych do Krakowa. Centrum tętni życiem niemal przez całą dobę. Można spotkać tutaj obywateli najdalszych nawet krajów, z zaciekawieniem przyglądających się zachowanym w doskonałym stanie zabytkom, które szczęśliwie przetrwały trudne lata wojen i do dziś cieszą oczy przyjezdnych. Niezliczone atrakcje miasta, zarówno historyczne, jak i kulturowe, sprawiają, że można spędzić tu niezapomniane chwile. Walory Krakowa zostały docenione podczas tworzenia pierwszej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Warto pamiętać, że stare miasto znalazło się na niej jako jedna z zaledwie 12 pozycji, obok takich miejsc, jak Park Narodowy Yellowstone czy Wyspa Galapagos, co było niewątpliwie ogromnym wyróżnieniem.

Kraków od najdawniejszych czasów stanowił istotny punkt na mapie Europy. Miasto liczące już ponad 750 lat przez długi czas było siedzibą polskich władców, rezydujących na zamku Wawelskim. Dawna stolica Polski nabrała znaczenia już za czasów Kazimierza Odnowiciela, który przeniósł się tu po zniszczeniu Gniezna.

Pierwsze wpisy, historie i dokumenty

W Krakowie miał miejsce konflikt pomiędzy bp Stanisławem, a Bolesławem Śmiałym, w wyniku którego biskup stracił życie. Niedługo później został on jako pierwszy Polak wyniesiony na ołtarze, a jego grób w katedrze wawelskiej stał się Ołtarzem Ojczyzny – miejscem, do którego przychodzono zawsze, gdy w kraju działo się coś ważnego. Tutaj były składane chorągwie zdobyte w trakcie zwycięskich bitew, np. krzyżackie spod Grunwaldu, czy tureckie spod Wiednia. Tu też modlono się o wolność dla Polski w okresie zaborów.

Zamek Królewski na Wawelu

Szczególnie ważnym dokumentem był Testament Bolesława Krzywoustego, ustanawiający Kraków stolicą dzielnicy senioralnej. Kto miał w rękach miasto, ten sprawował władzę nad pozostałymi książętami panującymi w kraju. Kraków stał się więc obiektem pożądania niejednego roszczącego sobie prawo do korony władcy. Jednak to dopiero Władysław Łokietek był tym, który jako pierwszy ową koronę na swoje skronie nałożył właśnie tutaj, w Katedrze Wawelskiej. Od tej pory większość polskich władców była w Krakowie koronowana, jak i grzebana, a w kryptach katedralnych powstała wyjątkowa nekropolia królewska, w której pochowani byli też później inni istotni dla kraju ludzie, jak Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Po katastrofie smoleńskiej spoczęła też tutaj para prezydencka.

Wróćmy jednak jeszcze do okresu rozbicia dzielnicowego, kiedy to Kraków otrzymał od Bolesława Wstydliwego prawa miejskie, na mocy których został wytyczony największy w Europie po dziś dzień średniowieczny rynek.

Panowanie ostatnich Piastów i całej dynastii Jagiellonów to okres największego rozkwitu miasta i to właśnie z tamtych czasów pochodzi wiele wspaniałych, podziwianych dziś przez tysiące turystów, zabytków. Kazimierzowi Wielkiemu zawdzięczamy założenie tutaj najstarszego w Polsce i drugiego pod względem starszeństwa w Europie Uniwersytetu, nazwanego później Jagiellońskim. Powstają wybitne dzieła późnego gotyku, takie jak największy na świecie drewniany późnogotycki ołtarz autorstwa Wita Stwosza, znajdujący się do dziś w Kościele Mariackim na Rynku Głównym. Nieco później sprowadzeni zostają do Polski mistrzowie włoskiego renesansu i rozpoczynają przebudowę zamku Wawelskiego. Powstaje pierwszy na naszych ziemiach dziedziniec arkadowy i pierwsza renesansowa kaplica, nazywana Zygmuntowską. To właśnie z Krakowa ten modny wówczas styl architektoniczny promieniował na cały kraj. W tych czasach Zygmunt August zakupił dla Wawelu słynną kolekcję arrasów. Przebudowane zostają sukiennice, które zyskują rozpoznawalną dziś w całym kraju attykę ze słynnymi maszkaronami.

wycieczki szkolne do Krakowa i Małopolski

Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa, koniczynie go zobaczcie!

Co w zwiedzać w Małym Rzymie?

Już w czasach królów elekcyjnych powstają w mieście liczne kościoły barokowe. Nie bez powodu miasto nazywane jest dziś Małym Rzymem, bo budowle sakralne można tu spotkać na każdym kroku. I to właśnie na ich podstawie najlepiej da się prześledzić zmiany w architekturze zachodzące przez setki lat, od sztuki romańskiej po współczesną.

Mimo, iż Kraków stale się rozwija, w mieście robi się nieco spokojniej po tym, jak Zygmunt III Waza przenosi się ze swym dworem do Warszawy. Dawna stolica znajduje się wówczas na obrzeżach ówczesnej Rzeczypospolitej.

Okres zaborów okazał się dla Krakowa dość łaskawy. Przez pewien czas miał on nawet statut Wolnego Miasta. Także w czasie Drugiej Wojny Światowej Kraków uniknął zniszczeń, stając się stolicą Generalnego Gubernatorstwa i główną siedzibą Hansa Franka.

Połowa XX wieku przyniosła wiele zmian. W pobliżu Krakowa wybudowano idealne socjalistyczne miasto – Nową Hutę, dziś jedną z krakowskich dzielnic, coraz chętniej odwiedzaną przez przyjeżdżających tu turystów.

Współczesny Kraków to dalej jedno z najbardziej znanych polskich miast. Zawsze pełno tu ludzi, zwłaszcza turystów, ale i studentów, pobierających nauki na krakowskich uczelniach. Miasto oferuje nie tylko ogrom barwnych historii z przeszłości i wspaniałych zabytków, ale i wiele różnorodnych muzeów, z Zamkiem Królewskim na Wawelu na czele, poprzez nowoczesne, multimedialne ekspozycje Fabryki Schindlera czy Podziemi Rynku, ekspozycje poświęcone malarstwu od najdawniejszych czasów po to zupełnie nowoczesne, jak też muzea bardzo niszowe, np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Fotografii, Lotnictwa czy Farmacji. Znajdą tu też coś dla siebie osoby zainteresowane kulturą żydowską czy etnografią.

Warto też pamiętać, że zwiedzanie Krakowa można połączyć z innymi atrakcyjnymi miejscami w regionie, takimi jak Kopalnia Soli w Wieliczce czy Ojcowski Park Narodowy. Często program kilkudniowych wycieczek dla grup szkolnych do Krakowa wzbogacony jest o te właśnie regiony.

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.