Warszawa na 102 – pokochaj z Nami stolicę!

Pętla Beskidzka – pomysł na wycieczki szkolne
8 stycznia 2015
wycieczka szkolna jednodniowa średniowieczny Kraków
Zaproszenie na wycieczkę do Krakowa
3 marca 2015

Warszawa na 102 – pokochaj z Nami stolicę!

"Do Warszawy? – po co? Przecież jest tyle ciekawszych miast…"

Ile razy każdy z nas spotkał się z taką lub podobną opinią? Wychowawcy, podczas wyboru miejsc, w które chcieliby wyjechać z młodzieżą na wycieczki szkolne, stają przed nie lada dylematem i niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy warto w swoich planach brać pod uwagę Warszawę. Odpowiedź jest oczywista. Nie tylko warto, ale wręcz należy, bowiem każdemu z nas powinno przyświecać poczucie obowiązku poznania swojej stolicy. Nie można powiedzieć, że w pełni zna się i rozumie ojczyznę, kiedy nie było się tam, gdzie bije jej serce. A przecież często bywa tak, że jeśli nie pojedziemy gdzieś w młodości, ze szkolną wycieczką, to później nie nadarza się już okazja, by te zaległości nadrobić.
Za tym, by wybrać się z uczniami na wycieczkę szkolną do Warszawy, przemawia wiele argumentów. Jej bogata historia skupia jak w soczewce historię Polski. Przekazana w ciekawy sposób podczas zorganizowanego zwiedzania, ulega tutaj metamorfozie ze zwykłej lekcji w pasjonującą przygodę pod gołym niebem i pod dachami muzeów, które, jak się okazuje, wcale nie muszą być nudne. Ale że nie samą historią turysta żyje, na zwiedzających czeka w Warszawie szereg miejsc, gdzie można odpocząć, oddać się rozrywce i zabawie.Warszawa, stolica Polski, niegdyś miasto rezydencjonalne polskich królów, dzisiaj jest siedzibą urzędów centralnych i wielu instytucji państwowych. Tutaj urzędują posłowie i senatorowie zasiadający w Parlamencie, to tutaj Premier stojący na czele Rządu RP podejmuje najważniejsze decyzje, tutaj też pełni swe obowiązki Prezydent Rzeczypospolitej. Mogłoby się wydawać, ich że siedziby, to niedostępne twierdze. Po części oczywiście tak jest, ale zarówno Sejm RP, jak Pałac Prezydencki, czy Belweder chętnie otwierają swe drzwi przed zwiedzającymi, a ich pracownicy z pasją dzielą się sekretami funkcjonowania instytucji, które zna się zazwyczaj co najwyżej z pierwszych stron gazet. Warszawa, to nie tylko polityka, ale także pieniądze i biznes. Miasto stanowi obecnie prężnie funkcjonujące centrum gospodarcze i finansowe, z Giełdą Papierów Wartościowych, Mennicą Polską, czy Narodowym Bankiem Polskim. Także te instytucje pozwalają przyjrzeć się od kuchni działaniu mechanizmów finansowych i niejednokrotnie zapraszają do zwiedzania swoich siedzib.
Dla turysty jednak nie polityka i ekonomia są najważniejsze. Jego uwaga skupia się głównie na miejscach, gdzie najpełniej można poznać i poczuć burzliwą historię Warszawy i kraju. Niezastąpioną pomoc niosą w tym zakresie muzea o zróżnicowanej tematyce, na czele z królewskimi rezydencjami – Zamkiem Królewskim, Łazienkami i Pałacem w Wilanowie. Do listy wyjątkowych obiektów muzealnych niedawno dołączyło Muzeum Powstania Warszawskiego, niekwestionowany lider rankingów atrakcji turystycznych stolicy. Podobną rangę z pewnością już niebawem zyska pachnące jeszcze nowością Muzeum Żydów Polskich POLIN z fenomenalną wystawą główną, opowiadającą 1000-letnią historię Żydów na ziemiach polskich. Nie tylko na młodych zwiedzających niezwykłe wrażenie wywiera wizyta w Muzeum Więzienia Pawiak i w dawnej siedzibie Gestapo w Al. Szucha. Miejsca te stają się szczególnie bliskie wszystkim tym, którzy przed wizytą w Warszawie zdążyli zapoznać się z poruszającą książką Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. Nie są to oczywiście jedyne placówki muzealne godne polecenia. W Warszawie prowadzi działalność wiele muzeów o tak różnorodnym profilu, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy wymienić kilka z nich, żeby się o tym przekonać – np. Muzeum Fryderyka Chopina z nowoczesną, multimedialną ekspozycją, Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie pośród eksponatów można wypatrzyć kajak, którym pływał Karol Wojtyła, Muzeum Archeologiczne mieszczące się w gmachu Arsenału, czy Muzeum Etnograficzne.
Spotkania z Warszawą nie można nazwać pełnym bez wizyty na którymś z warszawskich cmentarzy. Najbardziej znane i z pewnością najpiękniejsze są oczywiście Stare Powązki, ale w atrakcyjnym planie wycieczki szkolnej do Warszawy powinien również znaleźć się czas na wizytę na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym, gdzie można odwiedzić groby wielu znanych Polaków, ludzi kultury, sztuki, nauki i polityki. To tutaj znajduje się słynna Kwatera Brzozowych Krzyży, gdzie pochowani są chłopcy i dziewczęta, członkowie Szarych Szeregów, m.in. Alek, Zośkia i Rudy, bohaterowie Kamieni na szaniec.Warszawa kusi turystów nie tylko wspaniałymi muzeami, czy nekropoliami, gdzie zamykają się historie wielu pokoleń wybitnych rodaków. Warszawa to także ulice z wielkomiejskim sznytem, układające się w reprezentacyjne ciągi komunikacyjne. Jednym z najbardziej znanych jest Trakt Królewski. To tędy królowie I Rzeczypospolitej podążali z Zamku Królewskiego, u stóp którego rozsiadło się Stare Miasto, do swych prywatnych, podmiejskich rezydencji. Ulice te, z szeregami zabytkowych kamienic poprzerywanych fasadami kościołów i pałaców, po części autentycznych, w większości jednak pieczołowicie odbudowanych ze zniszczeń wojennych, nadają miastu ducha i stanowią o jego wyjątkowości. Kiedy zmęczeni zgiełkiem zechcemy w końcu odpocząć, możemy nasycić się ciszą w jednym z wielu wspaniałych parków i ogrodów Warszawy, wśród których prym wiedzie od lat wyjątkowy Park Łazienkowski z pomnikiem Fryderyka Chopina, jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli stolicy. Ulubionym miejscem spacerów dzieci i dorosłych jest też Warszawskie ZOO. Wizyta w ogrodzie, założonym jeszcze przed II wojną światową, to pasjonująca lekcja przyrody.A co wieczorem? Spragnieni kontaktu ze sztuką, zarówno poważną, jak i tą lżejszą, z pewnością nie poczują się zawiedzeni. Mnogość prężnie działających teatrów, Filharmonia, Opera Narodowa, kina, od studyjnych po multipleksy, czy niszowe kluby prowadzące aktywną działalność kulturalną, to tylko część szerokiego wachlarza oferty kulturalnej.
Powązki Warszawa
Na koniec warto jeszcze skusić się na wizytę na Stadionie Narodowym – zapierającym dech w piersiach obiekcie, który stał się nową wizytówką Warszawy. Trzeba też przejechać się warszawskim metrem i odwiedzić Pałac Kultury i Nauki, który od 1955 r. dzierży palmę pierwszeństwa pod względem wysokości – wciąż jest to najwyższy budynek w Polsce. Z tarasu widokowego na XXX piętrze rozpościera się wspaniała panorama miasta. Świetną zabawą na zakończenie wycieczki może okazać się próba odszukania miejsc, które grupa zwiedzała podczas pobytu w stolicy.By w pełni czerpać z walorów zorganizowanego zwiedzania, warto oddać organizację wyjazdu doświadczonemu biuru podróży z tradycjami, które zatroszczy się o rezerwację wstępów do obleganych obiektów, zadba o nocleg i wyżywienie oraz zapewni profesjonalną obsługę przewodnicką, dzięki czemu wyjazd zamieni się w niezapomnianą przygodę. Zapraszamy do Warszawy z Biurem Turystyczno-Konferencyjnym Jacek Trybała! Zapraszamy już dziś do zapoznania się z ofertą wycieczki szkolnej do Warszawy w 3 dni!
organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.