Piękna panorama z widokiem na Wzgórze Wawelskie
Przede wszystkim – skończmy z mitem, że Kraków to wyłącznie historia, przeszłość, kamienice pamiętające czasy zamierzchłe. Kraków to również dynamika, aktywność, natura – to wszystko prezentujemy organizując dla Was wycieczki szkolne. Wiemy jak ważne jest kultywowanie tradycji i sięganie ku temu co było; staramy się jednak prezentować wszelkie oblicza Krakowa. Idealna wycieczka dla nas to wyjazd, w którym nie ograniczamy naszych młodych Gości wyłącznie do podróży ku historii. Kraków z przeszłości jest oczywiście wyjątkowy, unikatowy, pełen smaczków i detali, które po prostu trzeba pokazać młodemu pokoleniu. Wizyta na Wawelu, spacer ul. Floriańską, Droga Królewska, Barbakan, Dzielnica Uniwersytecka czy Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza – organizacja szkolnej wycieczki do Krakowa bez tych punktów nie miałaby sensu. Jeśli jednak pobyt dla grupy może być rozszerzony o nocleg i dłuższy czas w mieście, warto zadbać też o dodatkowe atrakcje dla dzieci czy młodzieży. Z doświadczenia wiemy, że wycieczki szkolne chętnie decydują się na ciekawe pakiety historyczno-aktywne: zwiedzanie okraszane jest dodatkową atrakcją w postaci zabawy w parku trampolin czy interaktywnych centrach rozrywki. Tak więc: wycieczka do Krakowa jest podróżą ku przeszłości, ale z – jakże pożądanym przez grupy szkolne – akcentem rozrywkowym.
Przypominamy o tym każdemu, kto planuje klasowe lub szkolne wycieczki do Krakowa: spójrzcie na mapę nieco szerzej, nie ograniczajcie się wyłącznie do tego miasta (choć trudno mu odmówić zalet). Im więcej dni spędzicie w naszym regionie – tym lepiej. Im dłużej tu będziecie – tym więcej ciekawych miejsc możemy Wam pokazać.
Kraków jest unikatowy nie tylko sam w sobie. Spójrzcie bowiem, jak wiele jest możliwości połączenia zwiedzania jego oraz okolic. Gdzie jeszcze można zorganizować wycieczki szkolne już po samym zwiedzaniu Krakowa? Lista jest całkiem szeroka:
Kraków i Bochnia – zwiedzanie słynnej kopalni soli, do której dotrzeć można wyłącznie podziemną przeprawą łodzią
Kraków i Energylandia – park rozrywki w Zatorze, który dla każdej wycieczki oznacza spory zastrzyk adrenaliny i emocji
Kraków i Oświęcim – chwila zadumy dla starszych grup szkolnych; niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau zmusza do refleksji
Kraków i Wieliczka – kolejna kopalnia soli; jakże jednak inna od tej znanej z Bochni
Kraków i Ojców – wycieczka o geologicznym charakterze, która pokazuje, jak piękne są okolice Małopolski
Pamiętajcie: to jedynie przykładowe możliwości pakietów na szkolne wycieczki do Krakowa na 2 lub 3 dni. Ich czas trwania, specyfika, charakter, długość zależeć może wyłącznie od Waszych możliwości i potrzeb. W przypadku wyjazdów do Krakowa można stosować jedną uniwersalną zasadę: pośpiech jest niewskazany, a im dłuższy pobyt, tym ciekawsze wrażenia z wyjazdu.
Wycieczki do Krakowa różnią się od wszelkich innych również ze względu na wyjątkowo rozbudowany sektor usług turystycznych. Biura podróży, biura turystyczne, dziesiątki miejsc noclegowych – hostele, aparthotele dostosowane do grup zorganizowanych – oraz pełne możliwości organizacji posiłków dla wycieczki powodują, że wyjazd do Krakowa jest po prostu…wygodny. Baza noclegowa czy możliwości przewozu i dojazdu są wręcz nieograniczone o ile rezerwacja następuje z dużym wyprzedzeniem. W efekcie nawet wycieczki z miejsc oddalonych od Małopolski – chociażby z północy Polski – mogą liczyć zarówno na szybki i ułatwiony dojazd do Krakowa. Rozbudowana sieć noclegowa – m.in. hostele przystosowane do grup szkolnych – daje z kolei możliwość dopasowania warunków do potrzeb każdej wycieczki niezależnie od liczby uczestników.
Kraków – to tu wycieczki spotykają się „pod Adasiem” (Mickiewiczem), chodzą po Starym Mieście (a nie Starówką – bo taka jest w Warszawie), a zamiast jagód mogą nabyć borówki (gdyż w stolicy Małopolski jagodzianki… nie istnieją). Taki jest po prostu Kraków: inny niż wszystkie miasta w Polsce. I być może dlatego ów Kraków przyciąga wycieczki szkolne jak historyczny magnes. Spróbujmy zrozumieć skąd jego turystyczny fenomen – dlaczego szkolne wycieczki przyjeżdżające do małopolskiej stolicy są nią zauroczone? Co takiego daje Kraków, że dzieci i młodzież – a jednocześnie ich opiekunowie – są skłonni pokonywać setki kilometrów na południe Polski, by posmakować tego, co zapewnia im miasto?