Zapraszamy na wycieczkę szkolną do Zakopanego

Wieliczka, czyli wycieczka szkolna z solą w tle
16 lutego 2016
praga wycieczka szkolna
Wycieczka do Czech – północne Morawy
18 marca 2016

Zapraszamy na wycieczkę szkolną do Zakopanego

Wycieczka szkolna do Zakopanego

Wycieczka w góry nie pokaże ich wyjątkowego klimatu bez wizyty w Zakopanem. Leżące u stóp Tatr miasto to jedno z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Polsce. Czeka nas tutaj spotkanie z niesamowitą przyrodą gór wysokich, poznanie barwnej kultury górali podhalańskich, oraz moc rozrywek przygotowanych dla wszystkich, którzy tutaj zawitają. Zakopane jest doskonałym miejscem na wypoczynek – przekonają się o tym szczególnie wycieczki szkolne, bowiem dzieci i młodzież odkryje tutaj wiele interesujących rzeczy, oraz aktywnie spędzi czas na poznawaniu tatrzańskiego świata.

 

Wycieczka do Doliny Kościeliskiej

 

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku

Przed laty Zakopane było małą wsią pasterską, która w XIX wieku zmieniła się w największy w Polsce kurort górski. Stało się tak dzięki wielu osobowościom, którzy zakochali się w pięknie Tatr i kulturze góralskiej, a następnie przyczyniali się do rozwoju miejscowości. W Zakopanym powstawały wille, które przyjmowały taterników, artystów i letników, a w górach wytyczano szlaki, oraz budowano pierwsze schroniska. W pierwszym dniu naszej wycieczki poznamy jedną z takich górskich dróg prowadzących przez jedną z najpiękniejszych ścieżek w polskich Tatrach Zachodnich, czyli Dolinę Kościelską. Z centrum Zakopanego kierujemy się w stronę przysiółka o nazwie Kiry i stąd zaczynamy naszą wędrówkę. Dolina Kościeliska jest miejscem bardzo popularnym i bezpiecznym, spotkamy tutaj indywidualnych turystów, oraz wiele wycieczek szkolnych, dla których jest to świetna okazja do poznania unikatowej przyrody. Obszar polskich Tatr jest chroniona w ramach powstałego w 1955 roku Tatrzańskiego Parku Narodowego i należy się tutaj poruszać tylko po znakowanych szlakach. To co charakteryzuje Dolinę Kościeliską to różnorodność zjawisk przyrody takich jak piękne formy skalne, bystre potoki, jaskinie i ciekawe rośliny. Przemierzając ten jedyny w swoim rodzaju wąwóz przejdziemy przez skalne wrota Niżnej Kościeliskiej Bramy, nad głowami dostrzeżemy Turnię o nazwie Okręt, odpoczniemy wśród szczytów na ogromnej polanie zwanej Wyżnia Kira Miętusia, aż dotrzemy do jednej z ciekawszych turystycznie udostępnionych jaskiń w Polsce, czyli Jaskini Mroźnej. Nazwę swą zawdzięcza zimnym podmuchom wiatru, a zwiedzić ją możemy dzięki zainstalowanym ubezpieczeniom takich jak podesty, barierki i stopnie. Wiele emocji dostarcza przejście niekiedy bardzo wąskimi, kamiennymi korytarzami o długości 773 metrów, wydrążonymi przez Potok Kościeliski we wnętrzu masywu zwanego Organami. Po wyjściu z jaskini powędrujemy w stronę Schroniska PTTK na Hali Ornak, bowiem jest to doskonałym miejsce, by wycieczka odpoczęła po zwiedzeniu doliny. Jest to bardzo ciekawe miejsce administracyjnie, dlatego że schronisko górskie stanowi osobną miejscowość o nazwie Ornak. Gdy nabierzemy nowych sił ruszymy nad brzeg otoczonego lasem Stawu Smreczyńskiego, niezwykle urokliwego jeziora u stóp potężnego Starorobociańskiego Wierchu. Na tym zakończymy naszą wycieczkę i wrócimy do Zakopanego.

 

Plan zwiedzania Zakopanego

 

Panorama Tatr z Gubałówki

W drugim dniu wycieczki do Zakopanego, poznamy jego najciekawsze zakątki związane z kulturą góralską, oraz jego sportowym obliczem. Rozpoczniemy dzień od wyjazdu Kolejką Krzesełkową na Polanę Szymoszkową, a następnie widokowym traktem skierujemy się w stronę Gubałówki. Po drodze będzie można kupić pamiątkową ciupagę, kapelusz góralski, oraz posmakować lokalnych specjałów, czyli owczych serów zwanych „oscypkami”. Koniecznie należy zatrzymać się w punkcie widokowym nieopodal górnej stacji Kolejki na Gubałówkę bowiem widok na Tatry z tego miejsca jest naprawdę niesamowity. Przekonują się o tym również te osoby, które na przełomie roku przyjeżdżają w to miejsce na zimowiska. Pod nami znajduje się Zakopane, a przed nami rozpościera się panorama najwyższych szczytów w całym Łuku Karpat: od lewej strony Tatry Bielskie z najwyższym szczytem Hawraniem, centralnie położone Tatry Wysokie, gdzie króluje potężny Gerlach (2.655 m.n.p.m.), a po prawej stronie podziwiać możemy polskie Tatry Zachodnie, w które prowadzą piękne doliny: Strążyska, Kościeliska i Chochołowska. Wagoniki zwiozą nas do centrum Zakopanego, a zwiedzanie miasta rozpoczniemy od najstarszych obiektów jakie znajdują się na jego terenie, czyli drewnianego Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Pierwszym proboszczem kościoła był ks. Józef Stolarczyk, wielce zasłużony dla miasta duszpasterz, natomiast na cmentarzu pochowanych jest bardzo wielu ludzi świata kultury, którzy związani byli z Zakopanym i Tatrami. Teren otoczony jest kamiennym murem, a spacer po alejkach przenosi nas w czasy, gdy kształtowała się tutaj specyficzna kultura wyrosła na bazie umiłowania gór, która dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi przyjęła formę tak zwanego „stylu zakopiańskiego”. Skierujemy się teraz do pierwszej willi, która powstała właśnie we wspomnianym stylu architektonicznym, czyli do „Willi Koliba”, gdzie obecnie mieści się muzeum prezentujące prace (obrazy, rzeźby, meble, przedmioty codziennego użytku) związane tym nurtem.

Willa Koliba w Zakopanem

Inne przykłady drewnianych willi, które powstały na przełomie XIX i XX wieku możemy zobaczyć, gdy będziemy spacerować ulicą Kasprusie, a najbardziej znana to „Willa Atma”, w której tworzył swe muzyczne dzieła Karol Szymanowski. Najbardziej znanym deptakiem Zakopane są słynne Krupówki, pełne sklepów z pamiątkami, restauracji regionalnych, oraz punktów obsługi ruchu turystycznego. Zawsze jest tu gwarno i kolorowo, zewsząd dobiegają dźwięki góralskiej muzyki i zapachy zakopiańskiej kuchni. Będziemy kierować się w stronę najbardziej znanego obiektu sportowego na Podhalu, czyli Skoczni Narciarskiej „Wielka Krokiew”, a po drodze miniemy stylowe budynki Szkoły Przemysłu Drzewnego, Muzeum Tatrzańskiego oraz pierwszej instytucji kulturalnej, czyli Dworca Tatrzańskiego. Na stokach góry Wielka Krokiew znajduje się największa skocznia narciarska w Polsce, która udostępniona jest także dla turystów. Na szczyt dostaniemy się za pomocą kolejki krzesełkowej, a potem z platformy widokowej będziemy mogli popatrzeć na jej rozbieg, próg z którego wybijają się zawodnicy i odległe miejsce, gdzie lądują po oddaniu skoku. To tutaj wygrywał wiślanin Adam Małysz, a obecnie największe triumfy święci Kamil Stoch, którego rodzinna wieś Ząb znajduje się niedaleko Zakopanego. Naszą wycieczkę po uliczkach stolicy Podhala zakończymy w muzeum pisarza Kornela Makuszyńskiego zwanym „Opolanką”, który tutaj tworzył swoje piękne opowiadania dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znane książki pana Makuszyńskiego to „Przygody Koziołka Matołka”, „Szatan z siódmej klasy”, czy „O dwóch takich co ukradli księżyc”, a niezwykła wyobraźnia i fantazja autora sprawiły, że są chętnie czytane przez kolejne pokolenia.

 

Co ciekawego w okolicach Zakopanego

 

Na tatrzańskim szlaku – widok na Kościelec

 

W trzecim dniu wycieczki poznamy tereny wokół centrum Zakopanego, a będą one związane głównie ze sztuką sakralną Podhala, oraz osobą papieża Jana Pawła II, który był wielkim miłośnikiem górskich wędrówek po Tatrach . Odwiedzimy jedna z najpiękniejszych świątyń w stylu zakopiańskim, czyli Kaplicę Najświętszego serca na Jaszczurówce. Zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza niewielki kościółek stanął w tym miejscu w 1907 roku, a obecnie znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Budynek o konstrukcji zrębowej, kryty gontem przypomina nieco zakopiańską willę, natomiast we wnętrzu zaskakuje prostotą i umiarem. Warto zwrócić uwagę na drewniany ołtarz przypominający góralską chatę, oraz barwne witraże. Pojedziemy teraz w kierunku świątyni, która powstała jako wotum dziękczynne za ocalenie Papieża Jana Pawła II, po zamachu na jego życie. Sanktuarium Maki Boskiej Fatimskiej znajduje się na zakopiańskich Krzeptówkach, a w jego obrębie w skupieniu można odwiedzić parę miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły. Kościół pw.MB Fatimskiej został konsekrowany podczas VI pielgrzymki do Polski przez Jana Pawła II w 1997 roku, obok niego znajduje się figura MB podarowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Za świątynią w Parku Fatimskim stoi pięknie rzeźbiony ołtarz w którym Ojciec Święty odprawił mszę pod Wielką Krokwią. Tuż obok odnajdziemy pomnik ukazujący papieża, oraz kardynała autorstwa artysty-rzeźbiarza p. Czesława Dźwigaja. W skupieniu pożegnamy Tatry i Zakopane, a wrażenia z odbytych wędrówek na pewno pozostaną w nas na długo i chętnie w na Podhale będziemy wracać. Wycieczkę do zakopanego można polecić wszystkim klasom szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich bowiem znajdziemy tutaj dostosowane do wieku bardzo różne atrakcje. Piękna przyroda tatrzańska, góralski klimat, oraz ciekawe miejsca to gwarancja wypoczynku i aktywnej edukacji dla wszystkich grup wiekowych.

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.