Tanie wycieczki szkolne

Wycieczka do Czech – północne Morawy

Widok z wieży zamku w Hukvaldach - wycieczki bywają pod wielkim wrażeniem tej perspektywy  Wycieczka do Czech – północne Morawy DSC 0414 800x600

Widok z wieży zamku w Hukvaldach – wycieczki bywają pod wielkim wrażeniem tej perspektywy

Wycieczka na Morawy to kraina historyczna leżąca na terenie Republiki Czeskiej. Znajduje się tu wiele bardzo zabytków świadczących o dziejach tej ziemi, oraz atrakcji turystycznych. Warto poznać ten ciekawy zakątek, bowiem nawet jednodniowa wycieczka dostarczy nam bardzo różnorodnych wrażeń.

Taka wycieczka pokaże typowy “czeski klimat”

Po przekroczeniu granicy w Czeskim Cieszynie będziemy jechać wygodna drogą szybkiego ruchu, a towarzyszyć nam będą widoki Beskidów Morawsko-Śląskich. Najwyższy szczyt tego pasma to Łysa Góra kojarzona ze zbójnikiem grasującym na beskidzkich szlakach, czyli Andrzejem Szebestą zwanym Ondraszkiem. Pierwszym miejscem, które zwiedzimy to miasto leżące na granicy Śląska Cieszyńskiego i Moraw, czyli powstały z połączenia dwóch ośrodków Frydek-Mistek. Nasz spacer rozpoczniemy od chwili skupienia w Sanktuarium Matki Boskiej Frydeckiej, gdzie w ołtarzu zobaczymy święty wizerunek patronki, do którego przez wieki zmierzali pielgrzymi z okolicznych terenów. Następnie skierujemy swe kroki do Zamku Książąt Cieszyńskich z pierwszej połowy XIV wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Beskidzkie, a w jego wnętrzach prezentowane są głównie meble i wyposażenia salonów różnych okresów historycznych. Frydecki rynek to nieregularny czworobok, który opada brukiem w stronę zachodniej pierzei, malownicze kamieniczki tworzą typowo „czeski klimat”, a na środku stoi Św.Florian, który strzeże miasto przed pożarem. Krętymi i wąskimi uliczkami można obejść starówkę, a spacer prowadzi wzdłuż fragmentu zachowanych dawnych murów okalających miasto. Przejdziemy obok gotyckiego Kościoła pw. Św.Jana Chrzciciela, a potem uliczką dawnych rzemieślników dotrzemy do miejsca skąd zaczęliśmy spacer i pora ruszyć w dalsza drogę.

Urokliwy rynek we Frydku-Mistku  Wycieczka do Czech – północne Morawy DSC 0019  1024x685

Urokliwy rynek we Frydku-Mistku

Niezwykłe wrażenia na Morawach

Ruiny Zamku w Hukvaldach należą największych jakie znajdują się na terenie Czech. Potężna forteca powstała z połączenia dwóch obiektów obronnych, a obecnie jest to bardzo popularne miejsce spacerowe. Ruiny położone są na wzgórzu, otoczone są malowniczym parkiem, w którym na wolności biegają stada jeleni i danieli, a w sezonie letnim rozbrzmiewa tu muzyka Leosia Janaćka, kompozytora związanego z Hukvaladami. Zetkniemy się tutaj ze zwyczajami rycerskimi, zobaczymy pokazy walk na miecze, spróbujemy lokalnych potraw i poznamy dawne sposoby wyrabiania narzędzi, a to wszystko dzięki grupom rekonstrukcyjnym na zamkowych dziedzińcach, które umilają pobyt turystom. Gdy dotrzemy do najwyżej położonych wież obronnych będziemy mogli podziwiać potęgę średniowiecznej fortecy, oraz rozległą panoramę Beskidów.
Miejsce, które warto odwiedzić będąc na Morawach to Muzeum Techniki „TATRA” w Koprzywnicy. Historia tego niezwykłego miejsca sięga XIX wieku, gdy z małej fabryczki produkującej bryczki i powozy powstała jedna z najważniejszych firm motoryzacyjnych świata. Zgromadzone zabytki pokazują rozwój techniki, a najważniejsze zabytki to pierwszy pojazd, który jeździł po drogach Austro-Węgier, czyli automobil „President”, superexpress „Slovenska Strela” rozwijający przed drugą wojną ogromne, jak na owe czasy prędkości. Miłośników wyścigów zainteresują najmocniejsze produkcje Tatry, czyli ciężarówki biorące udział w Rajdzie Paryż-Dakar oraz kilkadziesiąt modeli różnego rodzaju samochodów, wozów i bolidów.

Wycieczka do Muzeum Techniki "Tatra" w Koprzywnicy  Wycieczka do Czech – północne Morawy DSC 0559 800x529

Wycieczka do Muzeum Techniki “Tatra” w Koprzywnicy

Spacer wśród drewnianych domów

Wycieczkę po północnych Morawach zakończymy w niezwykle malowniczej miejscowości Sztramberk. To tylko kilka minut od Koprzywnicy, ale znajdziemy się w zupełnie innej rzeczywistości. Miasteczko urzeka swym pięknem. Nad starówka góruje potężna wieża zwana Trubą, będąca częścią średniowiecznego zamku. Pochyły rynek otaczają kamieniczki w stylu „baroku ludowego”, a w jednej z nich mieści się niewielki browar. Jednak najbardziej znanym lokalnym specjałem są tak zwane „sztramberskie uszy”, czyli piernikowe ciasta, które przypominają o legendzie z czasów najazdów tatarskich na Morawy. Spacerując uliczkami miasta napotkamy wiele drewnianych domów, charakterystycznych dla zabudowy wołoskiej i co najważniejsze świetnie zachowanych do dnia dzisiejszego. W pobliżu miasta wytyczono ścieżki spacerowe, a jedna z nich prowadzi na zbocza góry Kotoucz do Jaskini Sipka, słynnej z odnalezionych w nich pozostałości po Człowieku Neandertalskim sprzed 50 tys. lat.

Widok na Sztramberk ze wzgórza Kotoucz  Wycieczka do Czech – północne Morawy DSC 0735  1024x685

Widok na Sztramberk ze wzgórza Kotoucz

Wycieczkę na Morawy można polecić wszystkim grupom wiekowym, bowiem odnajdziemy tutaj bardzo wiele ciekawych miejsc związanych z najstarszymi dziejami, oraz współczesne atrakcje turystyczne. Nawet jeden dzień spędzony w tych okolicach pozostanie na długo w naszej pamięci.

About the Author

Leave a Reply

*