Tanie wycieczki szkolne
budapeszt wycieczka

Budapeszt – jego poranki rozkochają każdą wycieczkę

Budapeszt to coraz bardziej popularne miejsce przyciągające polskich turystów i nieprzypadkowo znajduje się w ofercie biura Trybała. Co takiego jest w węgierskiej stolicy, iż nie tylko kusi, ale również rozkochuje w sobie tysiące osób czekających później na powrót do niezwykłego miasta?

Gdyby spojrzeć na Budę z brzegu Dunaju, zobaczyć można dziesiątki wspaniałych budowli, charakterystycznych dachów a także pomników kryjących się czasami gdzieś w górnych terenach. To urokliwy krajobraz i miasto rzeczywiście spełnia swą obietnicę.

budapeszt wycieczka  Budapeszt – jego poranki rozkochają każdą wycieczkę budapeszt1

Wycieczka do Budapesztu zawsze zapisze się w pamięci

Bardzo popularne dla uczestników wycieczek do Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe. Ci, którzy miasto to znajdą od podszewki doradzają, by  podziwiać je wcześnie rano, zanim przyciągnie tłumy. Takie rozwiązanie pozwoli w pełni nacieszyć się krajobrazem, by wrócić do niego po innych atrakcjach. Sugerowane jest np., by pójść do muzeów, powędrować na obiad lub pomoczyć się w którejś z licznych łaźni tureckich i wrócić, by uchwycić uliczne życie po południu. Leżące nieco dalej Wzgórza Budańskie, gdzie jedzie się wyciągiem krzesełkowym lub ciuchcią, są oczywiście rzadziej odwiedzane w ciągu tygodnia. Wzgórze Gellérta, Rózsadomb i ruiny rzymskie można oglądać zawsze, gdy tylko dopisze pogoda.

budapeszt wycieczka  Budapeszt – jego poranki rozkochają każdą wycieczkę budapeszt2

Budapeszt to niezwykła gra świateł po zmroku

Peszt jest bardziej ruchliwy bardziej zatłoczony i weselszy niż Buda. Jest to miejsce, gdzie podejmuje się decyzje, działa, sprzedaje i kupuje. Podczas gdy Buda wyrastała wokół fortyfikacji i pałaców Wzgórza Zamkowego, wschodnie wybrzeże zasiedlali kupcy, rękodzielnicy, słowem – kwitł tu handel. Większość budowli i układ topograficzny, pochodzący z końca XIX w., nadaje Pesztowi jednolity wygląd, porównywalny do innych europejskich stolic.

budapeszt wycieczka  Budapeszt – jego poranki rozkochają każdą wycieczkę budapeszt6

Urokliwa noc w Budapeszcie będzie niezapomnianym przeżyciem

Bulwary, budynki użyteczności publicznej i domy mieszkalne zostały zbudowane na skalę odpowiadającą drugiemu miastu w imperium Habsburgów i stolicy narodu, który świętował swe tysiąclecie w 1896 r. Obecnie te wielkie budowle, poznaczone bliznami pocisków, w bólach odnowy tworzą dekorację dla życia w Belváros (śródmieście, starówka) w sąsiedztwie kawiarni, winiarni i placów, gdzie spotykają się mieszkańcy.

budapeszt wycieczka  Budapeszt – jego poranki rozkochają każdą wycieczkę budapeszt3

Jeden z najpiękniejszych widoków w Budapeszcie – miasto podzielone wodą

Dla idących od wybrzeża dwa półokrągłe bulwary są punktami orientacyjnymi. Centrum leży w obrębie Małych Bulwarów (Kiskörút) utworzonych przez József Attila utca, Károly körút, Múzeum körút i Vámház körüt. Trochę dalej znajdują się Wielkie Bulwary (Nagykörút), które ciągną się przez VI, VII, VIII i IX dzielnicę, gdzie noszą nazwy Szent István körút, Teréz körút, Erzsébet körút, József körút i Ferenc körút.

budapeszt wycieczka  Budapeszt – jego poranki rozkochają każdą wycieczkę budapeszt4

Każda wycieczka do Budapesztu zwraca uwagę na detale architektoniczne

Peszt bywa również opisywany według alei (út) rozchodzących się promieniście za Wielkie Bulwary. Są to przede wszystkim Bajcsy-Zsilinszky út (w kierunku dworca Nyugati), Andrássy út prowadząca do Városliget (Park Miejski), i Rakóczi út w kierunku dworca Keleti. Deák tér, miejsce spotkania trzech linii metra i kilku głównych alei, najlepiej posłuży jako punkt wypadowy.

budapeszt wycieczka  Budapeszt – jego poranki rozkochają każdą wycieczkę budapeszt5

Budapeszt zadziwia swoimi zabytkami tysiące turystów

About the Author

Leave a Reply

*