Tanie wycieczki szkolne
Jeziora Plitwickie od lat przyciągają uwagę wycieczek szkolnych do Chorwacji.

Wycieczka szkolna w Chorwacji – Jeziora Plitwickie

Zielona szkoła w Chorwacji lub wycieczka do tego kraju ma miejsce, które bezwzględnie trzeba zobaczyć. To słynne Jeziora Plitwickie – jeden z najpiękniejszych regionów bałkańskiego kraju.

Zachwycając się Jeziorami Plitwickimi często zapomina się, iż to oficjalna perełka Chorwacji, ale jednocześnie jeden z najstarszych w Europie parków narodowych. Co takiego mają one w sobie, iż turyści ciągną tam od wczesnej wiosny po późną jesień?

Jeziora Plitwickie – duma Chorwacji

Zielone szkoły w Chorwacji mogą być naprawdę zielone - Jeziora Plitwickie  Wycieczka szkolna w Chorwacji – Jeziora Plitwickie plitwitz 67175 1280 1024x768

Takie widoki robią wrażenie na turystach spacerujących po Jeziorach Plitwickich

Żeby zrozumieć fenomen Jezior Plitwickich trzeba zwrócić uwagę na ich położenie. Wycieczka szkolna do Chorwacji to świetna okazja do tego, by powiązać zwiedzanie z lekcją geografii. Ta w przypadku Jezior Plitwickich jest szczególnie interesująca. Leżą między masywami górskimi. To Mala Kapela i Pljeaevic. Jeziora Plitwickie nadają się więc świetnie na rodzinny wyjazd z Dalmacji i np. znanej wyspy Pag. Nawet jednodniowa wycieczka na Jeziora Plitwickie wystarczy do tego, by przekonać się o ich wyjątkowości.

To ok. 200 m kw. nieskrępowanej – kiedyś – przyrody. Lasy były gęste, zwierzyny mnóstwo. Można było odnieść wrażenie, że jest się nie na wyjeździe w Chorwacji, ale gdzieś w okolicach Dzikiego Zachodu – zapewne dlatego właśnie tam w przeszłości Niemcy oraz Włosi nagrywali sceny do europejskiej wersji przygód Winnetou i jego dzielnego plemienia Apaczów.

Woda przyciągają wycieczki szkolne

Wycieczka szkolna do Chorwacji wybierając się nad Jeziora Plitiwickie musi być przygotowana na drewniane kładki.  Wycieczka szkolna w Chorwacji – Jeziora Plitwickie plitvice lakes 522166 1280 1024x682

Kładka nad Jeziorami Plitiwckimi

Teraz Jeziora Plitwickie to już na tyle popularna atrakcja turystyczna Chorwacji – masowo przyciągająca wycieczki szkolne i zielone szkoły organizowane coraz częściej na Bałkanach – że trudno byłoby udawać, iż to krajobraz amerykański. Jeziora są już nie do podrobienia – ich cechą charakterystyczną jest szmaragdowa barwa wody. A wszystko zaczęło się do erozji wapiennych skał w okolicy, do której doprowadziły bystre nurty okolicznych potoków. Woda ściekała tak, iż naturalnie zbudowała przeróżnej wielkości i szerokości jeziora i to na wielu poziomach. Trudno nie zachwycać się w tym miejscu krystaliczną czystością zbiorników. Woda z Jezior Plitwickich wygląda niczym z reklam źródeł mineralnych.

Turyści Jeziora Plitwickie po prostu kochają. Składa się na to uczucie wiele powodów. Czystość wody, przepływające gdzieniegdzie – i świetnie widoczne! – ryby, paleta kolorów otaczająca zbiorniki. Trudno nie odnieść wrażenia, że jest się gdzieś w przedziwnej krainie, gdzie rządzi natura, a nie człowiek. Szesnaście Jezior Plitwickich łączy się niczym świetnie zorganizowana machina nawadniająca – są zbiorniki, strumienie, wodospady, rzeka Plitwica, od której wzięła się nazwa całej atrakcji.

Gdzie iść wybierając się na Jeziora Plitwickie?

Jeziora Plitwickie i ich wodospady to jedna z atrakcji wycieczki do Chorwacji  Wycieczka szkolna w Chorwacji – Jeziora Plitwickie waterfall 230962 1280 1024x768

Mały wodospad na Jeziorach Plitiwckich

Najlepsze miejsce na pamiątkowe filmy i zdjęcia to taras widokowy, na którym często można spotkać uczestników wycieczki do Chorwacji lub przebywające w niej dzieli z zielonej szkoły. Taras znajduje się naprzeciwko wodospadu będącego na końcu Jezior Plitwickich. Łatwo go odnaleźć, ponieważ właśnie tam znajduje się drugie wejście do parku narodowego. Można jednak na Jeziorach Plitwickich wybrać inny wariant – dostać się tam wejściem nr 1, przy Wielkiej Polanie. Stamtąd statkami można przedostać się na drugą stronę jeziora Kozjak.

A co dla osób, które podczas wycieczki do Chorwacji cenią sobie głównie piesze wędrówki? Jeziora Plitwickie charakteryzują się tym, iż są poprzecinane wieloma szlakami dla turystów ceniących spacery. Można na tych drogach spotkać zarówno dzieci z wycieczki szkolnej, jak i starszych turystów. Trzeba mieć jednak odpowiednie obuwie, gdyż np. nad wodospadami – proszę zwrócić uwagę na wspaniałą mgłę otaczającą ten fenomen przyrody – trasy wytyczone są drewnianymi kładkami, po których w szpilkach lepiej nie spacerować.

Wybierając się na Jeziora Plitwickie trzeba pamiętać o jednej ważnej cesze tego regionu. Choć Chorwacja jest raczej stabilna pod względem pogody, akurat ten rejon lubi zaskakiwać. I często zdarzało się, iż choć nad morzem były idealne warunki do plażowania, wycieczki nad Jeziora Plitwickie dziwiły się widząc nadchodzące chmury. Spadki temperatur i niespodziewane opady to w tym miejscu dość często spotykana niespodzianka – trzeba się przed nią odpowiednio zabezpieczyć.

About the Author

Leave a Reply

*