Beskid Żywiecki można polecić każdemu miłośnikowi pieszych wycieczek. Znajdziemy tu szlaki turystyczne dla początkujących i doświadczonych turystów, całoroczne schroniska zapewniające odpoczynek po górskiej wędrówce, a w malowniczych dolinach miejsce noclegowe. Popularnym miejscem wycieczek jest Hala Rysianka (1.290 m.n.p.m.), słynna z rozległej panoramy na pasma polskie i słowackie. Swoją nazwę zawdzięcza widzianym tutaj beskidzkim kotom, czyli rysiom znajdującym się pod ścisłą ochroną. Rysiankę można odwiedzać o każdej porze roku, a zaplanować dzień można wychodząc z paru beskidzkich wsi. Rosną tutaj na przełomie kwietnia i maja fioletowe krokusy zwiastujące koniec zimy. Dobrym pomysłem jest dojść na Halę Rysianka przemierzając najpiękniejszy w Beskidzie Żywieckim „szlak halny”, czyli drogę górską, która łączy widokowe polany. Przez lata wypasano na nich owce, a zajmowała się tym okoliczna ludność. Gospodarzenia owcami nauczyli miejscowych Wołosi, czyli wędrowni pasterze, którzy przywędrowali tutaj z okolic Siedmiogrodu w Rumunii. Owce „ubierały i żywiły” mieszkańców wsi górskich i tak narodziła się kultura góralska w całych Karpatach.
Na Rysiankę ruszymy z miejscowości Żabnica, a pójdziemy wzdłuż potoku wpływającego do rzeki Soły. Po godzinie przyjemnej wędrówki wyjdziemy na widokowe polany i dotrzemy do Schroniska PTTK na Hali Boraczej. Świetnie stąd widać owalny grzbiet Romanki, dalej opadającą Przełęcz Pawlusią i nasz cel, czyli masyw Rysianki. W schronisku posmakujemy słynnych jagodzianek, które są tutaj pieczone. Po odpoczynku skierujemy się w stronę Redykalnego Wierchu, nazwanego tak od słowa „redyk”, czyli wyjściu na halę ze stadem owiec. Dookoła nas piękne widoki, a my przechodzimy przez Hale Redykalną, Motykową, Bacmańską i podziwiamy góry, Polski, Czech i Słowacji. Niedaleko stąd do Jaworzynki, a tam stykają się granice trzech państw. Można zatrzymać się na odpoczynek w Schronisku PTTK na Hali Lipowskiej, a jest ono znane miłośnikom narciarstwa, gdyż znajduje się tu niewielki wyciąg narciarski.
Gdy osiągniemy nasz cel, koniecznie musimy zaplanować dłuższy odpoczynek w Schronisku PTTK na Hali Rysianka, by nacieszyć się widokiem. Doskonale stąd widoczna jest Babią Górę i Pilsko – dwa najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego, kierując dalej wzrok zobaczymy grań Tatr, najwyższe pasmo w Karpatach. Świetnie widoczna jest słowacka Mała Fatra, gdzie leży wieś Terchova, w której urodził się najsłynniejszy harnaś Juraj Janosik. Miejsce to jest bardzo popularne, wędrują tu zorganizowane grupy, kolonie, obozy wędrowne, a także rodziny i turyści indywidualni. Schronisko przyjazne jest pieskom, można zarezerwować nocleg i nie ma konieczności zostawiać naszego czworonoga w domu. Piękne są tu zachody słońca, gdy czerwona światło oświetla tajemniczo to jedno z piękniejszych miejsc w Beskidach. Po całodziennej wędrówce, możemy spokojnie przy ognisku zaplanować kolejne górskie wycieczki.