Tanie wycieczki szkolne
Wycieczka do Wiednia zwiedzająca Pałac Hofburg

Co warto wiedzieć podczas wycieczki do Wiednia

Wycieczka do Wiednia to z jednej strony wrażenia trudne do opisania, ale z drugiej – możliwość obcowania z krajem o naprawdę perfekcyjnej organizacji. Mamy kilka praktycznych rad dla tych osób, które planują wyjazd turystyczny do Austrii.

 

Opieka medyczna w Austrii

Wycieczka do Wiednia lub innego z turystycznych punktów Austrii powinna być – tak, jak w przypadku każdego wyjazdu – poprzedzona ubezpieczeniem. Biuro gwarantuje je w cenie wyjazdu. W przypadku Austrii i Wiednia to szczególnie ważne – ze względu na cenę rozwiązania asekuracyjnego. Koszty opieki medycznej oraz pobytu w szpitalu w Austrii – a szczególnie w Wiedniu – są bardzo wysokie, dlatego należy przed wyjazdem zadbać o wykup ubezpieczenia zdrowotnego lub upewnić się o nie u touroperatora. Ubezpieczenie takie pokrywa koszty leczenia, ewentualnego przebywania w szpitalu, transportu z miejsca wypadku do szpitala oraz transport chorego do Polski. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż osoby ubezpieczone w NFZ, ale nie posiadające dodatkowych ubezpieczeń muszą zapłacić zryczałtowaną opłatę w wysokości 10-15 euro za dobę pobytu w szpitalu oraz opłacić transport z miejsca wypadku do szpitala. A co jeśli np wycieczka do Wiednia kończy się przymusową wizytą u dentysty? Opłaty u stomatologa pokryte są tylko częściowo przez ubezpieczenie i są uzależnione od stomatologów, dlatego warto przed usługą zapytać o jego cenę.  Dokumentem potwierdzającym fakt ubezpieczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), obowiązująca w krajach Unii Europejskiej.  Można być spokojnym o standard leczenia. Austriacki poziom opieki jest bardzo wysoki – stąd też jego niemała cena. Co jednak, jeśli ktoś wybierze się do Austrii na własną rękę i nie zadba o ubezpieczenie? Za wizytę u internisty osoba bez ubezpieczenia  może zapłacić nawet 60 € a za dobę spędzoną w szpitalu aż od 500 do 1000 €. Warto korzystać z opieki zdrowotnej w placówkach, które podpisały umowy z regionalną kasą chorych (Gebietskrankenkasse). W przypadku wycieczki do Wiednia z doświadczonym biurem, wszelkie sprawy formalne przechodzą na organizatorów – dzięki temu nie trzeba martwić się o negocjacje warunków i weryfikację umowy.

 

Wycieczka do Wiednia, a komunikacja

Wyjazd do Austrii z biurem ma jeszcze jedną konkretną korzyść – znajomość miasta. Wycieczka do Wiednia oznacza specyfikę komunikacyjną. To miasto posiadające bardzo komfortową sieć komunikacji publicznej – dlatego wielu turystów wybiera się na zwiedzanie raczej jej środkami niż autokarami czy też samochodami. Goście mają do dyspozycji sporo możliwości. Uczestnicy wycieczki do Wiednia mogą jeździć chociażby metrem, czyli U-bahnem. Czeka na nich również S-bahn – a więc szybka kolejka miejska. Oprócz nich Wiedeń to gęsta sieć połączeń tramwajowych oraz autobusowych. Z kolei na nocne zwiedzanie miasta wybrać można się wszystkimi środkami komunikacji oznaczonymi jako NightLine.

Choć to miasto drogie, wycieczka do Wiednia kosztowna być nie musi. Wszystko zależy od dobrze sprofilowanego programu i planu wyjazdu. Również poruszanie się po Wiedniu jest w zasięgu przeciętnych turystów. Za bilet dobowy na sieci komunikacyjne zapłacić trzeba niespełna 6 euro. 10 euro kosztować będzie wejściówka na dwa dni. Trzydobowa sieciówka to ponad 13 euro. Można też kupić bilet tygodniowy – on kosztuje 14 euro.

Bilety można kupić w automatach zainstalowanych na stacjach metra oraz w kioskach, sklepach z tytoniem, centrach dla pasażerów  oraz w samych pojazdach. Istnieje też możliwość zakupu poprzez wysłanie SMS.

About the Author

Leave a Reply

*