to kraina geograficzna pełna pamiątek historii, ale także miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas w bardzo różnorodny sposób. Każdego kto tutaj zawędruje urzekną wspaniałe górzyste krajobrazy, oraz rozłożone w dolinach wsie i miasteczka. Nazwa regionu pochodzi od głównej rzeki Orawy, która utworzona z dwóch potoków (Białej i Czarnej), płynie bystrym nurtem w stronę Wagu, potem Dunaju i wpada do Morza Czarnego.
Gdy przekroczymy granicę państwową w miejscowości Chyżne, warto zatrzymać się w pobliskim Twardoszynie, gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych kościołów drewnianych na Słowacji, wpisany na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kościół pw. Wszystkich Świętych stoi na wzgórzu i pamięta czasy średniowiecza, gdy Twardoszyn był miejscem pobierania opłat celnych bowiem znajdujemy się na dawnym szlaku handlowym. Z Polski wożono tędy sól z kopalni w Bochni i Wieliczce, natomiast z południa kupcy przywozili do Polski miedź z kopalni w Bańskiej Bystrzycy i Bańskiej Szczawnicy.
Po zwiedzeniu kościoła ruszymy w dalszą drogę przejeżdżając przez górzyste tereny Magury Orawskiej, a w miejscowości Podbiel słynnej ze świetnie zachowanego zespołu chat drewnianych, odbijemy w stronę Tatr Zachodnich. W Dolinie Zuberskiej ukryty wśród drzew, znajduje Skansen Wsi Orawskiej. To jedno z najładniej zakomponowanych muzeów na wolnym powietrzu został utworzone w 1967 r, a tworzy je kilkadziesiąt obiektów, które są charakterystyczne dla kultury ludowej Orawian. Spacerując po terenie skansenu poznamy zabudowania dolnoorawskiego rynku, chaty Zamagurza, bacówki przysiółków góralskich, oraz inne przeniesione tutaj obiektów takie jak młyn, tartak, folusz. W jednym z najwyższych punktów trasy turystycznej znajduje drewniany Kościół pw. św. Elżbiety z barwnymi freskami doby renesansu.
Z wizytą na Zamku Orawskim
Najbardziej znaną budowlą kojarzącą się z tym regionem jest Zamek Orawski, niesamowita forteca zbudowana na 112 metrowej skale nad brzegiem rzeki Orawy. Zwiedzanie zamku rozpoczyna się wejściem za mury obronne, a następnie wraz z przewodnikiem przemierzamy kolejne dziedzińce, komnaty i korytarze, które wyprowadzają nas na szczyt, do tak zwanej Cytadeli, najstarszej części zamku. W salach zamkowych prezentowane są zbiory historyczne, przyrodnicze i etnograficzne, które w sposób bardzo dokładny przedstawiają dzieje i kulturę Orawy. Spotkamy też tajemnicza postać kojarzoną z odległym Siedmiogrodem, a mianowicie samego Hrabiego Draculę, którego postać straszy w jednym z przedsionków. To dlatego, że tutaj właśnie w 1931 roku nakręcono pierwszą, czarno-białą, wersję tego horroru.
Po sporych wrażeniach jakie dostarcza zwiedzanie Zamku Orawskiego zatrzymujemy się w pobliskim Dolnym Kubinie, będącym centrum miejskim Orawy. Można tutaj pospacerować po sporym rynku, przejść najstarszym, drewnianym mostem na Orawie, oraz odkrywać pamiątki związane z jego historią. Najważniejsza postacią związaną z miastem był Paweł Orszagh zwany Hviesdoslavem, który tłumaczył literaturę światową (m.in., Mickiewicza) na język słowacki, a jego dom stoi nieopodal głównego placu.
Dzień zakończymy w Namestowie, które doskonale nadaje się na miejsce odpoczynku i rekreacji. Położone nad wodami Jeziora Orawskiego, malowniczo wkomponowane w zbocza Magury Orawskiej stanowi bazę dla miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów i zmotoryzowanych turystów. Blisko stąd do początków szlaku na Minczoła i Wielkiego Chocza, doskonałych punktów widokowych na góry północnej Słowacji. Świetnie zagospodarowane brzegi jeziora przyciągają letników, a szeroki deptak w nowej dzielnicy miasta sprzyja odpoczynkowi po dniu pełnym wrażeń. Po całodziennej wędrówce turyści bardzo często odpoczywają w miejscowości Orawica, gdzie czeka na nich kompleks basenów geotermalnych.
Wycieczka na Orawę łączy w sobie poznanie niezwykle ciekawych zabytków przeszłości, oraz możliwość aktywnego wypoczynku i relaksu. Niewątpliwym atutem jest bardzo malownicze położenie, oraz miejsca, które są atrakcyjne dla młodzieży szkolnej w każdej grupie wiekowej.