10 wyjątkowych atrakcji Zakopanego

Wycieczki do Budapesztu na 3 dni
Wycieczki do Budapesztu
16 grudnia 2019
Poradnik dla rodziców – co warto wiedzieć, gdy dziecko jedzie na wycieczkę szkolną lub kolonię?
29 stycznia 2020

10 wyjątkowych atrakcji Zakopanego

Cozy house in the mountains on the background of bright-scale New Year's fireworks. Tatra Mountains, Poland, Zakopane.

10 wyjątkowych atrakcji Zakopanego, które musisz zobaczyć!

Zakopane to niewielka, malownicza miejscowość, położona u podnóża Tatr. Jest znanym, górskim kurortem, który przyciąga turystów zarówno latem jak i zimą.

Można tam spędzić romantyczny urlop we dwoje, zabrać dzieci na zimowe szaleństwo, przyjechać, by zdobyć górskie doświadczenia i obcować z przyrodą lub poznać kulturę oraz sztukę tego regionu.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Oferta Zakopanego jest niezwykle zróżnicowana i spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Oto 10 najpopularniejszych atrakcji Zakopanego. Warto je wszystkie odwiedzić, wybierając się w ten szczególny kraniec Polski.

TOP 1 - Krupówki

To położona w centrum Zakopanego niezwykle reprezentacyjna ulica, mające charakter deptaka. Deptak ma ponad 1 km długości, a po obu jego stronach możemy znaleźć sklepy z pamiątkami, klimatyczne restauracje, muzea oraz hotele i pensjonaty. Krupówki każdego roku przyciągają tysiące turystów, nie tylko w okresie wakacyjnym i świątecznym. Znajdziemy tam wiele urokliwych zakątków, chętnie utrwalanych aparatem fotograficznym przez odwiedzających. To zdecydowanie miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Zakopanem. Stanowi przede wszystkim bazę wypadową do dalszej eksploracji miasta.

TOP 2 - Gubałówka

Jest to podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim, które ma ponad 1100 m wysokości. Z Gubałówki roztacza się piękny widok na całą panoramę Tatr. Na szczyt możemy dotrzeć pieszo lub korzystając z kolejki linowo-terenowej. Na szczycie czeka na nas doskonale zaopatrzona baza hotelowo-turystyczna, zjeżdżalnia grawitacyjna oraz trasy narciarskie. Możemy odwiedzić jedną z wielu restauracji, skorzystać z oferty SPA lub po prostu pospacerować podziwiając piękne widoki. Należy pamiętać, że Gubałówka jest popularną atrakcją turystyczną i trzeba liczyć się z kolejkami oraz tłokiem.

TOP 3 - Kasprowy Wierch

To szczyt znajdujący się na granicy polsko-słowackiej. Jest tak zwanym zwornikiem dla czterech grani, co sprawia, że stał się bazą wypadową dla wielu górskich wycieczek. Nazwa pochodzi od leżącej u podnóża szczytu Hali Kasprowej, która z kolei swoją nazwę bierze od imienia jednego z górali - Kaspra. Szczyt tworzą skały krystaliczne. Na Kasprowy Wierch można się dostać pieszo oraz za pośrednictwem kolejki linowej. Na górnej stacji kolei linowej znajduje się baza hotelowo-restauracyjna, gdzie od czasu do czasu odbywają się różne wydarzenia o charakterze kulturalnym. W 2018 roku wystawiono tu sztukę teatralną. Kasprowy Wierch ze względu na swoje położenie jest dostępny dla turystów, ale też pozbawiony dużej komercji. Miejsce to należy odwiedzać tylko w terminach wyznaczonych. Zimą często szlaki są zamknięte z uwagi na niebezpieczeństwo związane z lawinami.

TOP 4 - Dolina Kościeliska

Dolinę tę charakteryzuje niesamowite położenie. Dzięki temu piękne widoki mogą podziwiać nie tylko miłośnicy górskich wycieczek i sportowcy, ale także zwykli turyści. Trasy są przyjazne dla rodzin z dziećmi. Płaski teren sprzyja korzystaniu z wózków dziecięcych czy innych tego typu urządzeń. Rodziny mogą przyjemnie spędzić czas, podziwiając naturę I obserwując stada owiec pasące się na halach. Jest to na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach, niezwykłe i dostępne dla wszystkich. Warto zaznaczyć, że największe oblężenie Dolina Kościeliska przeżywa wiosną, kiedy zakwitają krokusy. Ten niezwykły widok przyciąga turystów z całego kraju a także z zagranicy.

TOP 5 - Morskie Oko

To urokliwie położone jezioro jest największym w Tatrach. Znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m. Jest pochodzenia polodowcowego, o charakterze karowo-morenowym. Piękny, zielony kolor wody i niezwykła przejrzystość sprawiają, że Morskie Oko doskonale prezentuje się na zdjęciach. To z kolei przyciąga turystów. Trasa do jeziora to 8 km odcinek asfaltowej drogi. Najlepiej przemierzyć go pieszo, delektując się wspaniałymi widokami. Osoby nie lubiące spacerować mogą skorzystać z transportu konnego. Trasa nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Tuż przy Morskim Oku wybudowano schronisko. Zmęczeni turyści mogą się tam posilić lub przenocować.

TOP 6 - Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Zakopane to nie tylko niesamowita przyroda, ale także setki lat kultury oraz wyjątkowa sztuka. Góralskie wpływy są szczególnie widoczne w elementach codziennego życia górali. Piękny, mały, drewniany kościółek na Pęksowym Brzyzku jest prawdziwym dziełem sztuki. Obok znajduje się Cmentarz Zasłużonych. Tam pochowani są artyści, malarze, poeci, politycy, lekarze, osoby zasłużone dla Zakopanego. Na uwagę zwracają niesamowite nagrobki wykonane przez lokalnych rzemieślników. Warto odwiedzić to miejsce, nawet jeżeli nie jest się osobą religijną, ponieważ cmentarz na Pęksowym Brzyzku to przede wszystkim miejsce kultury i sztuki, swoiste muzeum góralskiego talentu i kunsztu.

TOP 7 - Kaplica w Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce zdecydowanie przyciąga spojrzenia i jest obiektem zainteresowania wielu fotografów, szczególnie w okresie zimowym, kiedy całe otoczenie nabiera niesamowitego mroźnego klimatu. Jaszczurówka to piękna kaplica zbudowane przez miejscowego przedsiębiorcę na początku XX wieku. Podarował on ją lokalnej ludności. Warto dodać, że przy budowaniu kaplicy nie użyto ani jednego gwoździa. Wykorzystano tutaj typowo góralski technologie. Drewniane elementy są połączone na zasadzie zakładek, które nie wymagają dodatkowych elementów łączących. Jaszczurówkę warto zobaczyć nie tylko ze względu na niezwykłe cechy architektoniczne,, ale jako źródło kultu religijnego oraz szeroko rozumianej kultury góralskiej.

TOP 8 - Willa Koliba

8. Odwiedzając Zakopane nie można zapominać o licznych muzeach znajdujących się na terenie miasta. Wszystkie osoby zainteresowane lokalną tradycją i kulturą powinny odwiedzić przynajmniej kilka takich miejsc. Do najsłynniejszych należy Willa Koliba. Można poznać tam historię powstania stylu zakopiańskiego. To również okazja do zapoznania się z różnymi działami sztuki i zobaczenia na żywo oryginalnego góralskiego wystroju wnętrz.

TOP 9 - Wielka Krokiew

Kilka razy w roku na jednej z najpiękniejszych naturalnych skoczni na świecie rozgrywane są zawody w skokach narciarskich. Tak się składa, że obiekt ten znajduje się w Zakopanem. Wielka Krokiew przyciąga kibiców z Polski, ale także z całej Europy. To doskonale przygotowane i zorganizowane widowisko zapewnia niesamowite przeżycia nie tylko zawodnikom, ale przede wszystkim kibicom. Obiekt można odwiedzać także poza zawodami. Odwiedzający mogą wtedy zwiedzić pomieszczenia na zapleczu czy wjechać kolejką na sam szczyt i stanąć tuż przy belce startowej. Jest to jednak wyczyn zarezerwowany dla najodważniejszych, ponieważ skoki narciarskie są uznawane za dyscyplinę ekstremalną i wyjątkowo niebezpieczną.

TOP 10 - Muzeum Karola Szymanowskiego

Kilka razy w roku na jednej z najpiękniejszych naturalnych skoczni na świecie rozgrywane są zawody w skokach narciarskich. Tak się składa, że obiekt ten znajduje się w Zakopanem. Wielka Krokiew przyciąga kibiców z Polski, ale także z całej Europy. To doskonale przygotowane i zorganizowane widowisko zapewnia niesamowite przeżycia nie tylko zawodnikom, ale przede wszystkim kibicom. Obiekt można odwiedzać także poza zawodami. Odwiedzający mogą wtedy zwiedzić pomieszczenia na zapleczu czy wjechać kolejką na sam szczyt i stanąć tuż przy belce startowej. Jest to jednak wyczyn zarezerwowany dla najodważniejszych, ponieważ skoki narciarskie są uznawane za dyscyplinę ekstremalną i wyjątkowo niebezpieczną.

Szukasz wycieczki do Zakopanego?

Sprawdź naszą ofertę wycieczek szkolnych do Zakopanego i w inne rejony!
 

Przykładowa trasa wycieczki do Zakopanego na 1 dzień

Opinie naszych klientów

  • Agnieszka Podkowska
    Dziękujemy serdecznie za wspaniale zorganizowaną wycieczkę KRAKÓW - ZAKOPANE - INWAŁD maj 2017  Wszystko dopięte na ostatni guzik, wspaniały kontakt z Panią Natalią - super , Bardzo profesjonalna Pani przewodnik Ania  Wszystko ok. Dzieci, nauczyciele i opiekunowie zachwyceni  POLECAM!!!
    Agnieszka Podkowska
    Szkoła Podstawowa w Głuchołazach

Kontakt

Chcesz zarezerwować wycieczkę do Zakopanego? Napisz do nas!

Trybała Team

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.