Tanie wycieczki szkolne

Wycieczka szkolna do Wrocławia

Wycieczka szkolna do Wrocławia, czyli z krasnalem przez stulecia

Wycieczka szkolna do Wrocławia powinna uczyć, ale również dostarczyć niezapomnianych wrażeń. My wiemy jak zorganizować idealny pobyt w tym niezwykłym miejscu, tak by nie minęły Cię najciekawsze atrakcje miasta. Zorganizujemy miejsce noclegowe dla kilkudniowych wycieczek oraz plan, w którym znajdzie się czas również na odpoczynek. Wyrusz z nami na niezwykłą przygodę!

 

Wycieczka szkolna do Wrocławia na 3,2 lub 1 dzień? – Atrakcji z pewnością nie zabraknie!

 

Dlaczego właśnie Wrocław?

Wrocław jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Wynika to z jego bogatej, choć nie zawsze łatwej historii, ale także z niezwykłej energii, której źródłem są jego mieszkańcy. Znajdziemy tu najwyższej klasy zabytki, nowoczesne dzielnice, oraz klimat akademickiego miasta. Obok muzycznych klubów, znajdują się galerie sztuki, centra rozrywki, na każdym niemal kroku zapraszają restauracje z kuchnią staropolską, orientalną i włoską. To właśnie tutaj co roku spotykają się miłośnicy gitary i pobijany jest „Gitarowy Rekord Guinnessa”. Bo Wrocław to miasto otwarte na historię, ale także bardzo mocno patrzące w przyszłość. Miłośników historii zainteresują początki dzisiejszego Wrocławia sięgające czasów piastowskich, ale także dzieje miasta, gdy w kolejnych wiekach panowali tu Czesi, Austriacy i Niemcy. Czerpanie z dziedzictwa kilku narodów to obecna siła stolicy Dolnego Śląska, a jej wybór na „Europejską Stolice Kultury 2016 r.” świadczy o randze miasta. Wycieczka szkolna  do Wrocławia jest doskonałą lekcją historii. Odwiedzają go zarówno dorośli turyści, jak i młodzież, oraz dzieci, a każdy znajdzie tutaj coś interesującego. Warto poznać atrakcje Wrocławia i zaplanować właśnie tutaj ciekawą i pełna niespodzianek wycieczkę szkolną.

Wrocław z lotu ptaka

Dobrym pomysłem na początek naszej wycieczki jest spojrzenie na miasto z perspektywy najwyższego w Polsce budynku, czyli SKY TOWER.

-Jak to, a czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie nie jest nie jest najwyższy w Polsce ? – to pytanie najczęściej słyszy się, gdy zbliżamy się do widocznego z oddali szklanego wieżowca. Owszem, warszawski obiekt rzeczywiście jest najwyższy, bowiem wraz z iglicą mierzy 237 m., podczas gdy Sky Tower ma 212 m. Jednak oszklony punkt widokowy wrocławskiego wieżowca to miejsce najwyżej położone w Polsce i udostępnione turystycznie. Na 49 piętro Sky Tower wyjeżdżamy cichą i szybką windą, a następnie możemy podziwiać okolicę, bowiem taras zapewnia widok w każdą stronę świata. Pod nami znajduje się malownicze położone miasto, a w pogodny dzień na horyzoncie możemy dostrzec między innymi górę Ślężę, od prawieków uważaną za święte miejsce Dolnego Śląska. Wycieczka szkolna do Wrocławia z pewnością zaskakuje ciekawostkami.

Panorama na Wrocław z najwyżej położonego w Polsce tarasu widokowego Sky Tower wycieczka szkolna do wrocławia Wycieczka szkolna do Wrocławia Panorama Wroc  aw 1024x768

Wycieczka szkolna do Wrocławia, widok ze Sky Tower – najwyżej położonego trasu widokowego w Polsce

 

Miasteczko na wyspie, czyli Ostrów Tumski

Najstarszą częścią Wrocławia jest zabytkowy Ostrów Tumski, kiedyś położony na wyspie, tak by łatwiej było go bronić przed niebezpieczeństwem. Stał tu Zamek Książęcy, a później wznoszono tutaj budowle związane z biskupstwem wrocławskim, czyli „kościelnym miasteczkiem na wyspie”. Do najcenniejszych zabytków należą pełna tajemnic i legend Katedra pw. św. Jana Chrzciciela.

-A co to za dziwna, kamienna głowa, która wystaje z kościelnej wieży ? – słychać zaciekawiony głos. Jedna z wrocławskich legend opowiada dzieje złego pomocnika złotnika, który skamieniał, gdy jego niecne uczynki miały być ukarane. To właśnie jego głowa widoczna jest na kościelnym murze.

Spacerując uliczkami mijamy największy na świecie pomnik św. Jana Nepomucena, na którym dostrzeżemy słynne ”łyse aniołki”, „Bramę Kluskową”, oraz dwa unikatowe kościoły wybudowane jeden na drugim.

-Dlaczego wybudowano te dwie świątynie w ten sposób ? – pyta zaciekawiona wycieczka szkolna do Wrocławia. Odpowiedz na to pytanie znowu odnajdziemy w legendzie, która mówi, że gdy budowano pierwszy kościół, a miał on nosić wezwanie św. Bartłomieja, odkryto korzeń w kształcie krzyża. Budowniczowie odczytali to jako znak boży, by zmienić patrona budowanego kościoła. Jednak, aby nie urazić św. Bartłomieja postanowiono wybudować drugi kościół pw. Św. Krzyża i tak właśnie powstała ta podwójna, niezwykła budowla sakralna.

Dziś Ostrów Tumski to niezwykle urokliwy zakątek Wrocławia, gdzie zakochani przypinają kłódki miłości na Moście Tumskim, a wieczorem latarnik zapala prawdziwe gazowe latarnie, które rzucają światło na to magiczne miejsce. Na klimat tego miejsca działa rzeka Odra, na której wybudowanych jest mnóstwo mostów i kładek, oraz niewielkie wysepki widoczne z bulwaru po którym spacerują turyści. Każda wycieczka szkolna do Wrocławia powinna zawierać w programie ten punk.

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, szczególnie ulubionym miejscem spacerowym jest Most Zakochanych wycieczka szkolna do wrocławia Wycieczka szkolna do Wrocławia Most zakochanych Wroc  aw 1024x768

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, szczególnie ulubionym miejscem spacerowym jest Most Zakochanych – Wycieczka szkolna do Wrocławia

 

Jedną z największych atrakcji Wrocławia jest bez wątpienia największy obraz w Polsce, czyli słynna „Panorama Racławicka”, które prezentowane jest w owalnym budynku zwanym rotundą. Każda wycieczka szkolna do Wrocławia powinna zobaczyć dzieło namalowane w przez Józefa Stykę i Wojciecha Kossaka przedstawia kolejne etapy zwycięskiej bitwy z 1794 roku dowodzonej przez Naczelnika Tadeusza Kościuszkę, gdzie wsławili się bohaterscy chłopi uzbrojeni w kosy, dlatego zwani „kosynierami”. Obraz robi ogromne wrażenie, bowiem jego obwód wynosi 114 m., wysokość 15 m., a prezentowany jest w pomieszczeniu, gdzie oświetlenie, oraz odpowiednie rekwizyty zdają się być częścią płótna i tworzą efekt trójwymiarowy. Przebieg bitwy, oraz objaśnienie namalowanych postaci przedstawia lektor, dzięki czemu uczestniczymy w niezwykłej lekcji historii. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe we Wrocławiu i poznać w tak ciekawy sposób dzieje zwycięskiej bitwy pod Racławicami podczas Powstania Kościuszkowskiego.

-Tak pięknego obrazu jeszcze nigdy nie widzieliśmy … – takie słowa można usłyszeć bardzo często w holu pawilonu, gdzie prezentowana jest „Panorama Racławicka”.

Wycieczka szkolna do Wrocławia - lekcja historii wycieczka szkolna do wrocławia Wycieczka szkolna do Wrocławia Panorama Rac  awicka obraz 1024x768

Fragment „Panoramy Racławickiej” – największego obrazu w Polsce. Wycieczka szkolna do Wrocławia – lekcja historii

 

Wrocław to jedyne miejsce na świecie, gdzie w samym centrum miasta zamieszkały … krasnoludki ! Ponoć pierwszym, który tutaj zawędrował był Chochlik Odrzański, wielki psotnik i figlarz, a po nim pojawiły się kolejne. Dziś na ulicach Wrocławia spotkamy ponad 400 tych sympatycznych skrzatów o imionach związanych z profesją jaką wykonują, cechami charakteru lub po prostu śmiesznie nazwanych przez ich opiekunów. Mieszkają tutaj Antonio Okulista, Bagażowy, Bibliofil, Chirurg, Drukarz, Klucznik, Obżartuch i wiele wiele innych krasnali. Wycieczka szkolna do Wrocławia to nie tylko nauka, ale również doskonała zabawa.

-Czy ciekawi Was, która figurka krasnala pojawiła się jako pierwsza we Wrocławiu ? – otóż pierwszy skrzat, który stanął dumnie w mieście był Papa Krasnal i przypomina on o czasach tzw. „Pomarańczowej Alternatywy”, czyli protestom wrocławskich studentów przeciw absurdom totalitaryzmu. Dziś każdy może stać się właścicielem i opiekunem krasnala, i choć nie jest to tania rzecz to pojawia się ich coraz więcej.

-Czy już wiemy, gdzie znajduje się Królestwo Krasnali ?

-Tak, we Wrocławiu !

Krasnoludków we Wrocławiu już jest ponad 400, a spacer w ich poszukiwaniu to świetna zabawa i poznawanie zabytków miasta. wycieczka szkolna do wrocławia Wycieczka szkolna do Wrocławia Krasnale we Wroc  awiu 1024x768

Krasnoludków we Wrocławiu już jest ponad 400, a spacer w ich poszukiwaniu to świetna zabawa i poznawanie zabytków miasta. Wycieczka szkolna do Wrocławia to doskonała zabawa

Wycieczka szkolna do Wrocławia – najciekawsze zabytki

 

Zwiedzając Wrocław „Szlakiem Krasnali” możemy poznać najważniejsze zabytki Starego Miasta. Przy okazji poszukiwań kolejnych krasnoludków zwiedzimy bardzo ładny rynek, na którym znajduje się wspaniały Ratusz Miejski z najstarszym w Polsce dzwonem zegarowym. Możemy wspiąć się na niemal 100-metrową wieżę kościoła pw. św. Elżbiety, zobaczyć najładniejsze kamieniczki, które mieszkańcy nazywają „Jaś i Małgosia”, oraz poznać historię jednej z najpiękniejszych sal Uniwersytetu Wrocławskiego zwanej „Aulą Leopoldina”. Wycieczka, która łączy zabawę polegająca na szukaniu skrzatów, z poznawaniem najciekawszych miejsc we Wrocławiu na pewno będzie zapamiętana przez wszystkich jej uczestników.

We Wrocławiu znajdują się najwyższej klasy zabytki m.in. gotycki Ratusz Miejski, oraz barokowa Aula Leopoldina  wycieczka szkolna do wrocławia Wycieczka szkolna do Wrocławia gotycki ratusz miejski wroc  aw 1024x768

We Wrocławiu znajdują się najwyższej klasy zabytki m.in. gotycki Ratusz Miejski, oraz barokowa Aula Leopoldina – Wycieczka szkolna do Wrocławia

 

Nasza wycieczkę zakończymy we wrocławskim ZOO na terenie, którego znajduje się niezwykle ciekawy pawilon zwany „Afrykarium”.

-Co to jest Afrykarium ? – nazwę bardzo łatwo możemy rozszyfrować jako miejsce, gdzie w olbrzymich akwariach prezentowana jest przyroda Afryki. To naprawdę trzeba zobaczyć ! W potężnym budynku podziwiać możemy zwierzęta żyjące w afrykańskich morzach, rzekach i na lądzie. Odtworzone zostały warunki w jakich żyją rekiny, żółwie, płaszczki, hipopotamy, krokodyle i wiele innych egzotycznych zwierząt. Kompleks został podzielony tematycznie i spacerując po Afrykarium poznamy: rafę koralową Morza Czerwonego, faunę Afryki Wschodniej i Kanału Mozambickiego, oraz dżunglę Konga. To prawdziwa, pełna emocji przygoda, oraz lekcja przyrody móc obserwować pływające nad naszymi głowami wspaniałe ryby i ssaki, oraz dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o przyrodzie Afryki. Następnie można ruszyć alejkami wrocławskiego parku zoologicznego, by zobaczyć żyjące tu zwierzęta z całego świata.

Afrykarium to jedna z największych atrakcji turystycznych w Wrocławia - wycieczka szkolna do Wrocławia wycieczka szkolna do wrocławia Wycieczka szkolna do Wrocławia atrakcje wroc  aw afrykarium 1024x768

Afrykarium to jedna z największych atrakcji turystycznych w Wrocławia

 

W pobliżu ZOO znajduje się tereny spacerowe zwane Parkiem Szczytnickim. Przechadzają się tutaj wycieczki turystyczne jak i mieszkańcy Wrocławia, bowiem znaleźć tu można spokój, ale także ciekawe obiekty na skalę międzynarodową. Do takich bez wątpienia należy Hala Stulecia (UNESCO), która została wybudowana na pamiątkę odezwy do ludu króla pruskiego Fryderyka III. Ten niezwykle śmiało zaprojektowany w duchu modernizmu budynek, był w momencie oddania największym obiektem żelbetowym na świecie, biorąc pod uwagę jego rozpiętość. Obok hali znajduje się Pawilon Czterech Kopuł, w którym nakręcono wiele znanych polskich filmów m.in.”Sami swoi”, „Popiół i diament”, czy „Nóż w wodzie”.

-Ciekawi mnie ten wysoki maszt, co to takiego ?– ta stalowa konstrukcja to pamiątkowa Iglica, która została tu postawiona w 1948 roku. Pierwotnie mierzyła 106 metrów, obecnie jej wysokość wynosi 90 metrów, bowiem przed uroczystym odsłonięciem piorun uszkodził jej lustrzane zwieńczenie.

O każdej równej godzinie w Parku Szczytnickim mamy okazję obejrzeć niezwykły spektakl stworzony przez wodę, światło i dźwięk, czyli pokaz Fontanny Multimedialnej. Przez parę minut woda tańczy w rytm muzyki i jest to największy tego typu pokaz w Polsce.
Wycieczka szkolna do Wrocławia to możliwość doświadczenia unikalnych atrakcji.

Następnie skierujemy się w stronę pobliskiego Ogrodu Japońskiego, który ma już ponad 100 lat, lecz kilka razy był zmieniany i planowany niemal od początku. Niezwykłe rośliny azjatyckie, specyficzna kompozycja alejek i oryginalne kamienne dekoracje tworzą klimat spokoju i relaksu. To najlepszy czas, by powoli powoli zakończyć wycieczkę po Wrocławiu.

Na terenie Parku Szczytnickiego znajduje się m.in. Ogród Japoński i Hala Stulecia (UNESCO) wycieczka szkolna do wrocławia Wycieczka szkolna do Wrocławia park szczytnicki

Na terenie Parku Szczytnickiego znajduje się m.in. Ogród Japoński i Hala Stulecia (UNESCO) – Wycieczka szkolna do Wrocławia zachwyca atrakcjami

 

Wrocław zachwyci każdego turystę, zarówno dorosłego jak i ucznia szkoły podstawowej lub średniej. Możemy zwiedzać go zarówno „Szlakiem zabytkowych budowli”, jak i „Bajkową ścieżką krasnoludków”, tak więc każdy odnajdzie tutaj coś interesującego. Ważną rzeczą jest bardzo dobry dojazd do miasta z Aglomeracji Ślaskiej, oraz z Małopolski. Zwiedzanie Wrocławia może być też początkiem kolejnych wędrówek, czyli poznawania pozostałych atrakcji Dolnego Śląska np. Gór Stołowych, Kotliny Kłodzkiej, czy okolic Ślęży. Jedno jest pewne: Wrocław i okolice to miejsca niezwykle atrakcyjne, wycieczka szkolna do Wrocławia powinna być niezapomniana i dlatego warto tutaj organizować wyjazdy krajoznawcze, zarówno dla młodzieży szkolnej jak i dorosłych.

 

About the Author

Leave a Reply

*