Tanie wycieczki szkolne

Symbole Warszawy – warszawska syrenka

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy jest słynna syrenka. To właśnie ona znajduje się w herbie miasta, a jej pomniki stoją w ważnych punktach stolicy. Co jednak tak naprawdę robi syrenka tak daleko od morza i skąd się w Warszawie wzięła?

Wycieczki szkolne do Warszawy warszawa Symbole Warszawy – warszawska syrenka symbole warszawy poznaj wycieczki szkolne 1024x682

Cóż, odpowiedź na to pytanie zaprząta zapewne głowę niejednego historyka. Faktem jest, że syrena w herbie Warszawy była praktycznie od zawsze. W średniowieczu wyglądała co prawda nieco inaczej (podobnie jak syreny z mitów greckich miała ptasie pazury i pokryty łuskami tułów), jednak już na herbie Warszawy z 1622 roku widzimy syrenę w postaci pół-kobiety, pół-ryby. Nikt tak naprawdę nie wie skąd syrenka wzięła się w Warszawie, jednak istnieje pewna legenda, która w ludowy sposób tłumaczy jej związek z miastem.

Oto przed wiekami dwie syrenie siostry wpłynęły do Morza Bałtyckiego. Jedna z nich zatrzymała się w Danii, w okolicach Kopenhagi (tam również syrena jest symbolem miasta), druga natomiast popłynęła dalej, aż do ujścia Wisły, by następnie udać się w górę rzeki. Dopiero w okolicach Warszawy zatrzymała się żeby odpocząć, a okolica spodobała jej się na tyle, że postanowiła zostać. Od tamtego czasu okoliczni rybacy miewali problemy z połowem ryb (ktoś plątał im sieci i wypuszczał ryby), jednak z uwagi na piękny syreni śpiew postanowili nie robić jej nic złego.  

Pewnego dnia syrenkę zauważył jednak sprytny kupiec. Błyskawicznie zorientował się, że może to być okazja do zarobku, mógłby ją bowiem pokazywać na okolicznych jarmarkach i zarabiać na jej śpiewie. Podstępem zwabił syrenkę na brzeg Wisły, a następnie uwięził w szopie, bez dostępu do wody. Syrena niechybnie straciłaby życie, gdyby nie pomoc ze strony młodego parobka, który wraz z przyjaciółmi pomógł jej powrócić do Wisły. Syrena z wdzięczności obiecała pomagać mieszkańcom Warszawy i stawać w ich obronie. Dlatego właśnie w jej rękach znajduje się miecz i tarcza, za pomocą których ma bronić miasta i jego mieszkańców.

W Warszawie znajduje się kilka pomników syrenki, a najsłynniejszy z nich jest ustawiony na Starym Rynku. Pomnik ten jest dziełem Konstantego Hegla i powstał w połowie XIX wieku. Przez większość czasu stał na Starym Mieście, choć przez pewien czas ustawiano go również w innych punktach Warszawy.

W stolicy stoi jeszcze kilka innych pomników oraz płaskorzeźb przedstawiających syrenkę i choć trudno jest jednoznacznie określić skąd ta mitologiczna postać wzięła się w mieście, to jednak w ciągu wieków stała się nierozerwalnym symbolem Warszawy i jest nim również dzisiaj.

About the Author