Tanie wycieczki szkolne

Kształtowanie tożsamości narodowej dzięki wycieczkom do Warszawy

W Warszawie znajduje się kilka niezwykle ważnych dla polskiej państwowości budynków. Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Pałac Prezydencki, a także budynki Sejmu i Senatu to miejsca, gdzie zapadały lub zapadają najważniejsze decyzje w skali kraju. Warto poznać je nieco bliżej, by pogłębić swoją wiedzę na temat funkcjonowania państwa, a także poznać mechanizmy sprawowania władzy.

Polityka oraz historia to dwie strony tej samej monety. Decyzje polityków wpływają na codzienność obywateli i bez względu na to czy władza wykonawcza należy do króla czy prezydenta, to decyzje te znajdują swoje odbicie w historii. Warto jest poznać scenerie, w których te decyzje zapadały lub zapadają i przyjrzeć się bliżej budynkom, w których kreowana była (lub jest obecnie) polska polityka.

Plac zamkowy w warszawie - zapraszamy do zwiedzenia Kształtowanie tożsamości narodowej dzięki wycieczkom do Warszawy Kształtowanie tożsamości narodowej dzięki wycieczkom do Warszawy warszawa wycieczki stare miasto

Warszawa, jeden z najsłyniejszych Placów – Plac Zamkowy.


Zamek Królewski – położony jest w samym centrum Warszawy, blisko Wisły. Na początku znajdowała się tu rezydencja książąt mazowieckich, lecz już od XVI wieku Zamek stał się oficjalną rezydencją króla oraz dworu. Zamek Królewski został całkowicie zburzony w czasie II wojny światowej, a odbudowano go dopiero w latach 80-tych XX wieku. Obecnie mieści się tam muzeum, a wśród eksponatów, które się w nim znajdują możemy zobaczyć insygnia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy też urnę z sercem Tadeusza Kościuszki. Przed Zamkiem zaś ustawiona jest słynna kolumna Zygmunta – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy.

Kolejnym punktem w Warszawie, w którym warto się zatrzymać jest pałac w Wilanowie. Wzniesiono go pod koniec XVII wieku na polecenie króla Jana III Sobieskiego. Pałac reprezentuje styl barokowy w architekturze, jednak jego wnętrza często wykorzystują również motywy staropolskie. Co niezwykle istotne, pałac wraz z otaczającym go parkiem zachował się w niemal niezmienionej formie.

Pałac Prezydencki to kolejny z symboli Warszawy. Jest to największy pałac w stolicy, a obecnie mieszka i pracuje w nim prezydent Duda. Przyjęło się, że prezydent wraz ze swoją najbliższą rodziną na czas swojego urzędowania przeprowadza się do Pałacu, gdzie w pełni może poświęcić się sprawom państwa. Historia pałacu jest dość długa, w swojej pierwotnej formie powstał już w XVII wieku, jednak w ciągu kolejnych stuleci był wielokrotnie przebudowywany, a swój dzisiejszy kształt uzyskał na początku XIX wieku. Dziś w pałacu przyjmuje się najznamienitszych gości z zagranicy, w tym urzędujących królów, prezydentów i premierów z innych krajów. Wewnątrz znajduje się też wiele ciekawych pomieszczeń, m. in. sale z obrazami polskich mistrzów malarstwa, a także pomieszczenie z historycznymi polskimi chorągwiami. Przy pałacu położony jest park, a także plac, na którym umieszczono tablice upamiętniające ważne i tragiczne wydarzenia dla kraju (m. in. tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską).

Zdecydowanie najważniejszym kompleksem budynków w Warszawie są jednak budynki Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej, które znajdują się na ulicy Wiejskiej. To tam podejmowane są decyzje administracyjne, gospodarcze i polityczne, które mają swoje bezpośrednie odbicie w życiu obywateli Polski. To tam mają miejsce obrady sejmowe, a także głosowania nad ustawami. Wizyta w budynkach Sejmu i Senatu to świetna okazja do zrozumienia zasad funkcjonowania państwa i zobaczenia na własne oczy znanych z telewizji polityków.


Warszawa to bez wątpienia najważniejsze miasto w Polsce. Warto odwiedzić i poznać miejsca, które są lub były kluczowe dla funkcjonowania państwa polskiego. Ich zwiedzanie to świetny sposób na pogłębienie swojej wiedzy dotyczącej historii, polityki i administracji, a także znakomita szansa na pogłębienie dumy i poczucia tożsamości narodowej.

Dlatego jeśli planujesz organizację wycieczki szkolnej do Warszawy, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów wycieczki szkolnej.

About the Author