Tanie wycieczki szkolne

Pętla beskidzka. Co warto zobaczyć na wycieczce?

Comment are off

“Pętla beskidzka” pełna klimatycznych góralskich atrakcji

Tzw. pętla beskidzka jest idealna dla osób, które chciałyby jednego dnia poznać najwięcej atrakcji w Beskidach. W takiej sytuacji wystarczy spakować plecaki i ruszać w drogę. Pętla beskidzka to zawsze piękne góry, niezwykli ludzie i czas jakże inny od codzienności. Zobacz. jakie atrakcje czekają na beskidzkim szlaku.

10 najciekawszych miejsc na “Pętli beskidzkiej”

1. Góry, lasy i rzeki pod opieką bogini Żywi

Nasze wycieczki szkolne i dla grup zawsze organizujemy tak, by odpowiednio budować… napięcie. Pętla beskidzka nadaje się do tego idealnie. Startujemy w Żywcu, ale nietypowo, bo z pewnej wysokości. Miasto najlepiej prezentuje się ze wzgórza Grojec, bowiem widać jak otaczają go beskidzkie szczyty. W najsłynniejszym polskim browarze waży się wyborne piwo i zwiedzić możemy ekspozycję multimedialną. Piękny jest również żywiecki park, gdzie zobaczymy średniowieczny Stary Zamek, Nowy Pałac i Domek Chiński. Codziennie w południe na rynku rozbrzmiewa hejnał grany na trąbce i góralskim trombicie. Pętla w Beskidach rozpoczęta od Żywca zawsze ma swój unikalny charakter.

2. Kościół wybudowany w ciągu jednej nocy

Czy w ciągu jednej nocy można wybudować kościół? Można, ale tylko w Beskidach. A wydarzyło się to w miejscowości Cisiec, gdzie mieszkańcy nie mogąc doprosić się własnego kościoła, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w rekordowym czasie wybudowali świątynię. Dziś to jedno z najciekawszych miejsc, które obejmuje pętla beskidzka.

3. Trzy państwa widziane z jednego szczytu

Czas na mini-lekcję geografii. Jeśli chcecie ze szczycie jednej góry zobaczyć aż trzy państwa, powędrujecie na szczyt góry Ochodzita w Koniakowie. Zobaczycie polskie, słowackie i czeskie pasma, ale uważajcie, bo w pobliżu krąży Duch Ondraszka, najsłynniejszego zbójnika Beskidu Ślaskiego. Przecież to jego ulubiona góra, a pobliskiej karczmie wycinał hołubce, tańcząc na drewnianej ławie! Oj, mieli fantazje ci beskidzcy zbójnicy! Właśnie takie historii i legendy opowiadamy m.in. podczas wycieczek szkolnych w Beskidach.

widok zimowy na beskid śląski

Beskidy pięknie wyglądają zimą.

4. Z wizytą u Braci Golec

Być w Beskidach i nie odwiedzić Milówki? Niemożliwe. To przecież jedna z najpiękniejszych wsi rozsławiona na góralską nutę przez Golec u’Orkiestra. Na licznych festynach, oraz festiwalach posłuchasz tradycyjnych pieśni pasterskich i przyśpiewek, bo bracia Łukasz i Paweł dbają o to, by góralskie tradycje nigdy nie zanikły. Siła płynie z gór! A pętla beskidzka to żywy dowód na różnorodność i energię, która – jak widać – przeistacza się również w talenty muzyczne.

5. Rekord Guinessa w Koniakowie

Na całym świecie dobrze wiedzą, że we wsi Koniaków „heklują” najpiękniejsze koronkowe ozdoby. Ale to nie wszystko. Koniakowskie gospodynie postanowiły wykonać największą koronkę na świecie. A jak postanowiły, tak zrobiły i dziś Koniaków szczyci koronką o średnicy 5 metrów wpisaną do Księgi Rekordów Guinessa.

6. Jak muzyk i aktor kości nastawiał

Jadąc przez Istebną koniecznie trzeba wstąpić do tzw. Chaty Kawuloka. Jej gospodarz Jan Kawulok był słynnym grajkiem weselnym i lekarzem samoukiem, czyli można powiedzieć, że leczył śpiewająco. Znamy go, bo wystąpił w filmie „Czterej pancerni i pies” przygrywając Gustlikowi i Honoratce na gajdach. Dziś także w Chacie Kawuloka sporo się dowiemy o beskidzkiej wsi i posłuchamy góralskiej muzyki na żywo, bo przecież : „Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiwani !”. Pętla beskidzka nie może ominąć tego rejonu.

7. Leć, Adam, leć !

Wisła to jeden z symboli Beskidów. I nieprzypadkowo pętla beskidzka działa tak, by w niej zatrzymać się na nieco dłużej. Tu dosłownie na każdym kroku czekają na nas niezwykłe atrakcje. Wszyscy fani sportów zimowych mogą spotkać się z prawdziwą legendą skoków, bo przecież najsłynniejszy obywatel Wisły to Adam Małysz. Tutaj trzeba zobaczyć:

  • Skocznię Narciarskiej w Wiśle Malince
  • Galerię Trofeów Adama Małysza w Wiśle Centrum
  • Figurę Adama Małysza z białej czekolady
  • Aleję Gwiazd z tablicą Adama Małysza
  • Cukiernię u Janeczki i zjeść Ciacho Mistrza

Atrakcji co niemiara, a czasami można i spotkać samego mistrza skoków narciarskich spacerującego – jak gdyby nigdy nic – po Wiśle. Pętla beskidzka to po prostu również jego dom.

8. Góra Śpiących Rycerzy

Posłuchajcie legendy o Śpiących Rycerzach. Dawno, dawno temu pewien pasterz o imieniu Janek wszedł do Jaskini w Czantorii i ujrzał zbrojną armię. Byli to Śpiący Rycerze, którzy czuwają nad naszym krajem i dopóki śpią, nic złego się nie dzieje. Dzisiaj Janek mógłby wyjechać na Czantorię Kolejką Krzesełkową, poszaleć na Torze Saneczkowym, a na koniec wycieczki z wysokości Wieży Widokowej popatrzeć na Beskidy.

pętla beskidzka

9. Żubry, sarny i muflony na wyciągnięcie ręki

Wiemy, że w Beskidach żyje wiele ciekawych zwierząt. Ale zobaczenie ich z bliska i karmienie to już rzecz niezwykła, ale możliwa w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu, na terenie, którego część zwierząt chodzi „luzem” i możemy je karmić, a pozostałe zobaczymy z bardzo bliska. Koniecznie trzeba zobaczyć pokaz ptaków drapieżnych, bo aż trudno uwierzyć jak wspaniale współpracują z człowiekiem orzeł czy sokół. Park Niespodzianek to jedno z najciekawszych propozycji, które obejmuje pętla beskidzka – idealnie nadaje się m.in. na wycieczki szkolne, zielone szkoły i dla grup.

10. Tajemnicza Skała Czarownic

Nie tylko w starych zamczyskach posłuchamy legend o Duchach, Diabłach i Czarownicach. Wystarczy ruszyć na beskidzki szlak, by odkryć miejsca tajemnicze, z którymi związane są dawne opowieści, a takim właśnie jest Magurka Wilkowicka. Ponoć przed wiekami Chłop z Wilkowic zabłądził w lesie i ujrzał skale dziwne zjawy odprawiające zaklęcia. Uciekł przerażony, a gdy wrócił po paru dniach na kamieniu wyryte były sekretne znaki, które do dziś czekają na odczytanie. Ludzie nazwali to miejsce Skałą Czarownic i starają się odkryć jej tajemnicę. Czyżby na odkrycie czeka zakopany w Beskidach skarb? Pętla z pewnością pomoże odpowiedzieć na sporo niejasności.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Pętla beskidzka to – jak widać – szlak pełen tajemnic, ale i miejsc, które po prostu intrygują. Co w sobie na Beskid, że bracia Golcowie i Adam Małysz czują się w nim najlepiej na świecie? Dlaczego wycieczki w Beskidy mogą spędzać w tym rejonie całe tygodnie? Zorganizujemy wycieczki szkolne i dla grup zorganizowanych obejmujące najciekawsze miejsca regionu, noclegi oraz transport. Zadzwoń lub napisz, by poznać szczegóły.