Liptów – wypoczynek u podnóża Tatr

Orawa – dzieje ukryte w górach
16 lipca 2015
Pienińskie skarby!
21 lipca 2015

Liptów – wypoczynek u podnóża Tatr

Wycieczkę, która pozwoli nam poznać uroki liptowskiej krainy zaczynamy w jednym z ciekawszych pasm górskich, a mianowicie w Wielkiej Fatrze. W pobliżu miejscowości Rużomberok znajduje się ukryta wśród zalesionych grzbietów wioska Vlkolinec, która w 1993 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to żywy skansen budownictwa ludowego, składający się z 45 domostw, wraz z zapleczem gospodarczym i urządzeniami charakterystycznymi dla dawnej wsi słowackiej. Zwiedzanie wsi to podróż po niesamowitym miejscu, gdzie czas zatrzymał się wiele lat temu.
Kolejnym miejscem, które trzeba koniecznie zwiedzić to najbardziej znana atrakcja turystyczna Liptowa, czyli Dolina Demianowska w Niżnych Tatrach, w której udostępnione dla turystów są dwa cuda natury: Jaskinia Lodowa i Jaskinia Wolności. Wycieczka podziemnymi korytarzami pełnych stalagmitów i stalaktytów, podziemnych potoków i jeziorek, korytarzami i komnatami rzeźbionymi przez miliony lat to niezapomniane przeżycie. Pod ziemia pokonuje się kilkaset schodów w górę i w dół, lecz całość trasy turystycznej przygotowana jest tak, by bezpiecznie mogli się tędy poruszać turyści w każdej grupie wiekowej. W górnej części Doliny Demianowskiej znajduje się największy na Słowacji ośrodek narciarski „Jasna” pod górą Chopok, który doskonale znany jest miłośnikom „białego szaleństwa”. Gdy wyjedziemy kolejką na górę, otworzy się wspaniała panorama na tatrzańskie szczyty i leżący u ich podnóża Liptów.
Czas ruszyć dalej poznawać nowe miejsca. Wiele z nich ma bardzo ciekawą historię a należy do nich jeden z jeden z największych kościołów artykularnych w Europie, czyli ewangelicka świątynia Svaty Kriż. Powstała pierwotnie we wsi Paludza w 1693 roku na mocy artykułów wydanych przez cesarza Leopolda I umożliwiających protestantom budowę kościołów (stąd nazwa). Gdy w latach 1975-84 powstawało Jezioro Liptowskie wieś Paludza znalazła się pod jego wodami, ale na szczęście ten unikatowy zabytek został przeniesiony na nowe miejsce i dziś możemy zwiedzać potężne, mogące pomieścić 4 tysiące wiernych wnętrze kościoła.
Najlepszym miejscem na spacer wśród zabytkowych kamieniczek jest stare miasto Liptowskiego Mikulasza. Wyłączone z ruchu miejskiego rynek i uliczki, to teren, gdzie swobodnie przechadzają się mieszkańcy i turyści. Zajrzeć możemy do świątyni, której patronem jest oczywiście Święty Mikołaj, a w ołtarzu głównym znajdziemy malowidła przedstawiające sceny z życia, oraz jego wizerunek. Na rynku znajduje się Muzeum Janko Krala, a jest to budynek dawnego sądu i więzienia, w którym ostatnie dni spędził najsłynniejszy zbójnik słowacki, czyli Juraj Janosik. To właśnie tutaj, w Liptowskim Mikulaszu został stracony w 1713 roku, lecz jego legenda i sława przetrwała do dziś. Warto odwiedzić także jedną z najpiękniejszych ekspozycji w mieście, czyli Galerię Obrazów Petra Bohuna, słowackiego malarza, który związany jest także z Polską. Pod koniec życia mieszkał w Lipniku koło Białej (obecnie Bielsko-Biała), stworzył tam wiele pięknych prac związanych z miastem i tam też został pochowany. Dzieje Liptowa zapisane są w wielu budynkach starówki, rzeźbach stojących przy uliczkach i tablicach pamiątkowych, a wszystko to stanowi żywą lekcję historii bardzo często splatającej ze sobą dwa narody: polski i słowacki.
Najlepszym pomysłem na zakończenie wycieczki jest pobyt na basenach termalnych w popularnej „Tatralandii”, bądź niedalekiej „Besenovej”. Obydwa miejsca zapewnią doskonały relaks i mnóstwo radości.. Bo Liptów to nie tylko przepiękna przyroda, zabytki historii, ale także miejsce, gdzie fantastycznie można aktywnie odpocząć i wspaniale się zabawić. Warto przyjeżdżać tutaj, a na pewno znajdziemy atrakcje dostosowane do każdej grupy wiekowej.

Graniczący od południa z Orawą Liptów, należy do bardzo atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów na Słowacji. Olbrzymia Kotlina Liptowska otoczona jest najpiękniejszymi górami tej częśi Karpat, czyli Tatrami, Niżnymi Tatrami, Wielką Fatra i Górami Choczańskimi. Przepływa przez nią Wag, jeden z głównych dopływów Dunaju, a utworzone na nim sztuczne jezioro stanowi niezwykle malowniczy element krajobrazu. Znajdziemy tu interesujące zabytki historyczne, świetnie zachowane ślady kultury ludowej, malownicze szlaki górskie, oraz centra odpoczynku i rozrywki.

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.