Wycieczka do Pragi śladem Kafki

Wycieczka do Pragi – metrem dojedziesz wszędzie
18 sierpnia 2016
Alby w Austrii zimą
Wycieczki do Wiednia z Alpami w tle
18 października 2016

Wycieczka do Pragi śladem Kafki

Wycieczka do Pragi

 

Wycieczka do Pragi daje świetną możliwość obcowania z wyjątkowym dziedzictwem – okolicami z życia Franza Kafki. Niemal przez całe życie Kafka mieszkał w rodzinnej Pradze. Tutaj się urodził, chodził do szkoły ludowej, gimnazjum, studiował na uniwersytecie i pracował.

 

Gdyby nie Praga, nie byłoby Kafki

Jaka jest Praga widziana oczami słynnego pisarza? Nie ma wątpliwości, że Kafka kochał to miasto, bo tutaj się urodził i spędził swoje dzieciństwo. Jest jednak i drugie uczucie. Nienawidził Pragi, bo związał się z nią na całe życie.

Miłośnicy literatury – nie tylko wycieczek do Czech – zdają sobie sprawę z jednego. Gdyby nie Praga, nie byłoby legendy Franza Kafki. Wpływ tego miasta w decydujący sposób zaważył na ciężkiej i dusznej atmosferze jego dzieł, do których weszły takie elementy architektoniczne jak ciasne uliczki, wielkie kamienice ze swą niezliczoną ilością schodów i korytarzy, wieże praskich kościołów, mosty i tylne dziedzińce, które były placem zabaw dla Kafki jako dziecka.

Jaka była Praga za czasów Franza Kafki? Zupełnie innym miastem niż to, do którego szczególnie latem ciągną wycieczki. W roku 1900 miasto liczyło ok. 450 tys. mieszkańców. Odczuwalne było narodowe, językowe i kulturowe rozwarstwienie społeczności praskiej. Ono sprawiło, że Kafka, podobnie jak wielu innych zasymilowanych Żydów, musiał czuć się wyobcowany. Tym zasymilowanym  Żydom przyszło żyć pomiędzy dwoma narodami.

Kafka i jego rodzina, a trzeba pamiętać że mieszkał głównie z rodzicami, nie zdecydowali się na dłuższy pobyt w jednym miejscu Pragi. Przenosili się, zmieniali miejsce zamieszkania niekiedy nawet co dwa lata. Szlak przenosin rodziny Kafki to dla wycieczki świetna okazja do tego, by poznać Pragę właśnie z perspektywy życia słynnego pisarza.

Wycieczka do Pragi śladami pisarza

Dom narodzin: Namesty Franze Kafky

Franz Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze w budynku leżącym na granicy Starego Miasta i dzielnicy zwanej Miastem Józefowskim, czyli gettem żydowskim, które zostało dopiero w 1885 roku zlikwidowane. Do maja 2000 roku adres tej kamienicy brzmiał U Radnice 5. Wtedy też zmieniono nazwę placu przed kamienicą na imienia Franza Kafki. Rodzina Franza Kafki żyła tutaj do 1885 roku. W roku 1897 budynek został spalony, a później odbudowany. Wycieczka do Pragi, szukając tego miejsca, odnajdzie z pewnością będącą na rogu budynku tablicę pamiątkową wspominającą to, iż właśnie w tym miejscu urodził się Kafka. Szkolna wyprawa do Pragi może też skorzystać z będącego w kamienicy małego muzeum.

Dom Sixtów – Celetna 2

Kafka mieszkał tam z rodzicami i rodzeństwem od sierpnia 1888 do maja 1889 roku. Dom ten został ochrzczony nazwiskiem rodu szlacheckiego Sixtów z Ottersdorfa. Kamienica ta jest bardzo stara i ma bardzo bogatą historię. Tutaj gościli między innymi Francesco Petrarka i Johannes Faust  – czarnoksiężnik, który był wzorem dla Fausta z dzieła Goethego o tej samej nazwie. Jak więc widać wycieczka do Pragi może być okazją nie tylko do zwiedzania urokliwej okolicy, ale i swoistej lekcji literatury.

Dom Minutta – Male Namesti 2

Bardzo blisko od wieżyczki ze słynnym zegarem znajduje się dom „Minutta”, w którym rodzina Kafka mieszkała od 1889 do 1996 roku. W tym czasie przyszły na świat wszystkie 3 siostry Franza Kafki (Elli, Valli i Ottla) i jego dwaj bracia, którzy oboje zmarli niedługo po narodzinach.

Dom „U Trzech Króli” – Celetna 3

Po powiększeniu, rodzina Kafki po potrzebowała nieco więcej miejsca i lepszych warunków mieszkaniowych. Dom ten był zamieszkiwany przez nią od września 1896 do czerwca 1907 roku. W tym czasie Kafka ukończył gimnazjum i rozpoczął na Niemieckim Uniwersytecie w Pradze. Tutaj miał też do dyspozycji własny pokój, co w tamtych czasach było prawdziwym luksusem. Właśnie w tym domu powstały jego pierwsze teksty.

Dom „Pod Statkiem” – Parizka 36

Rodzina Franza Kafki mieszkała tam do listopada 1913 roku. Budynek ten położony był bezpośrednio przy Wełtawie. W miejscu tej kamienicy dziś jest Hotel Praha Intercontinental. Właśnie w tym mieszkaniu powstało przełomowe opowiadanie Kafki pod tytułem „Wyrok”.

Dom Oppeltów – Starometski Namesti 5

Tak nasza wycieczka w Pradze trafia na Stary Rynek. Kafka wprowadził się tutaj wraz z rodziną w listopadzie 1913 roku. Wraz z początkiem I Wojny Światowej musiał się stąd jednak wyprowadzić. W tym domu powstały pierwsze rozdziały „Zamku”.

Dom Oppeltów – Bilkovsa 10

Praga to jeszcze jedno ważne wydarzenie dla pisarza. Kafka w wieku 31 lat po raz pierwszy w swoim życiu zamieszkał sam, chociaż mieszkanie to należało do jego siostry Valli.

Kamienica przy ulicy Polskiej

Kafka mieszkał w tym miejscu  tymczasowo pomiędzy wrześniem 1914 a lutym 1915 roku. Kamienica ta znajdowała się w pobliżu fabryki azbestu, której współudziałowcem był Franz Kafka. To również ciekawe miejsce, które warto uwzględnić w planie zwiedzania Pragi. Wycieczka zobaczyć może np. mieszkanie, w którym w większości powstał „Proces”.

Dom „Pod Złotym Szczupakiem”. Dlouha 16

Kolejny przystanek na mapie przenosin Kafki w Pradze. Mieszkał tu od marca 1915 do lutego 1917 roku. Powodem przeprowadzki do tej kamienicy był hałas, który towarzyszył życiu w domu przy ulicy Bilkovej. Pokój Kafki znajdował się na 4. piętrze, a na jego balkonie do dzisiaj widoczny jest złoty szczupak – herb tego domu.

Złota Uliczka – Zlata ulicka 22

Każda wycieczka do Pragi kieruje się m.in. właśnie tam. Złota uliczka słynie z wielu powodów. Dla turysty zwiedzającego Pragę pod kątem miejsc związanych z Franzem Kafką Złota Uliczka jest prawdopodobnie szczególną atrakcją. Kafka szukał spokojnego miejsca, w którym mógłby skoncentrować się na pisaniu. Tak wprowadził się do malutkiego domku przy Złotej Uliczce, która do dzisiaj jest prawdziwą atrakcją turystyczną. Według legendy przy ulicy tej mieszkali średniowieczni alchemicy, a w późniejszych czasach wyłącznie biedni ludzie. W małym klimatycznym mieszkanku w Pradze powstała większość opowiadań ze zbioru „Lekarz wiejski”, który został wydany w 1920 roku. Kafka wyprowadził się z tego zacisznego miejsca w kwietniu 1917 roku.

Pałac Schönborn – Trziste 15

Mieszkanie robiło takie wrażenie, że Kafka uważał je za podobne do Wersalu. Było to jego ostatnie samodzielne mieszkanie. Resztę swojego życia Kafka spędził na leczeniu. A gdzie jeszcze warto wybrać się szlakiem Kafki podczas wycieczki do Pragi? To np. szkoła Ludowa  przy ul. Masna 16. To tam uczył się mały Franz. Z kolei jego gimnazjum mieściło się na Starometske namesty 12. Była to jedna z najbardziej konserwatywnych szkół średnich w Pradze.

 

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.