Wycieczka lecznicza – czas na Krynicę Zdrój

Wawel Zaginiony – wycieczka do Krakowa przeszłości
18 kwietnia 2016
Wycieczka do Wiednia – muzyka oraz kuchnia
18 lipca 2016

Wycieczka lecznicza – czas na Krynicę Zdrój

Wycieczka do Krynicy Zdrój

Wycieczka w Beskidy to czas na to, by zawitać do znanego od wieków uzdrowiska,czyli do Krynicy Zdroju. Miasto położone jest niezwykle atrakcyjnie, wśród wyniosłych grzbietów Beskidu Sądeckiego i w dolinie rzeki Kryniczanki, a w jego centrum odnajdziemy wiele ciekawych miejsc związanych z historią i dniem dzisiejszym miejscowości. Założona w XVI wieku przez Danka z Miastka, a należała do biskupów krakowskich. Cicha miejscowość – kojarzona teraz często jako np. obóz szkolny lub zimowisko – zmieniła się w znany kurort, gdy w 1783 roku władze austriackie dokonały analizy źródeł i okazało się, że wody mają właściwości lecznicze. Największy rozwój nastąpił w połowie XIX wieku, głównie dzięki działalności naukowej prof. Józefa Dietla, który rozpropagował fizykoterapię, oraz leczenie za pomocą metod naturalnych. Powstało pijalnie wód, baseny kąpielowe, oraz wille i obiekty nastawione na obsługę przybywających tutaj kuracjuszy. Krynica stała się jednym z najważniejszych miejsc w Karpatach, gdzie ludzie wśród pięknej przyrody, dbali o poprawę swojego zdrowia. Dziś to uzdrowisko, ale i punkt do którego kierują się wycieczki szkolne.

Spacer po Krynicy. Gdzie skieruje się wycieczka?

Spacer po Krynicy najlepiej rozpocząć od centrum miasta, gdzie znajdują się budynki ukazujące rozwój miejscowości jako uzdrowiska. Najstarszym obiektem jest Pijalnia „Słotwinka” z 1806 roku, a nieco dalej „Koncertową” nazwaną tak, bowiem w jej wnętrzu odbywały się spotkania z muzyką. Najbardziej charakterystyczny jest Stary Dom Zdrojowy wybudowane w stylu neorenesansowym w 1889 r., z pięknie zachowanymi wnętrzami , w których gościł Marszałek Józef Piłsudski. Po przeciwnej stronie bulwaru znajduje się współczesna Pijalnia Główna, w której można popróbować wód „Jan”, „Słotwinka”, „Tadeusz”, „Zuber”, oraz pospacerować wśród bujnej roślinności i odpocząć w spokojnej atmosferze. Krynica to miasto, gdzie od zawsze rozbrzmiewała dobra muzyka. Tuż obok Pijalni Głównej znajduje się muszla koncertowa, na scenach której wielokrotnie śpiewał Jan Kiepura, wielki artysta operowy i miłośnik tego miejsca. Za zarobione na deskach całego świata pieniądze, wybudował modernistyczny Hotel „Patria”, w którego wnętrzach kręcono wiele filmów w latach 30-tych ubiegłego wieku. Od 1967 roku w Krynicy organizowany jest Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury pod dyrekcją Bogusława Kaczyńskiego, który gości największych śpiewaków i muzyków z całego świata, a krynicki deptak zamienia się w otwartą salę koncertową na 20 tysięcy osób. Cała historia tego miejsca to okazja np. na temat lekcji – takie oferują m.in. zielone szkoły w górach.

W tym miejscu śpiewał Jan Kiepura – wizyta w takim miejscu to okazja do lekcji historii, której skorzystać powinna zielona szkoła

Atrakcje Krynicy

Wspaniałym miejsce spacerowym jest chodnik wzdłuż rzeki Kryniczanki, wzdłuż której podziwiać możemy zabytkowe wille, w większości wybudowane w „stylu szwajcarskim”. W jednej z nich zwanej „Romanówką” znajduje się muzeum malarza – prymitywisty Nikifora, gdzie zgromadzono jego obrazy, oraz eksponowany jest warsztat pracy artysty. W Krynicy znajduje się także pomnik Nikifora odsłonięty w 2005 r., autorstwa wybitnego krakowskiego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja. Spacerując wzdłuż rzeki warto zwrócić uwagę na piękną Willę „Witoldówka” z 1889 r., która była jednym z najnowocześniejszych „Zakładów Dietetycznych” wyposażonych w nowinki techniczne takie jak dzwonki elektryczne i telefony, a oferującym przybyłym kuracjuszom świetną opiekę i wypoczynek. W centrum miasta znajduje się tak zwany „kościół parkowy”, czyli drewniana świątynia pw. Przemienienia Pańskiego z 1863 roku wpisana na Szlak Architektury Drewnianej Małopolski, a obok świątyni odnajdziemy krzyż upamiętniający pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Sporo osób wybiera na miejsce przechadzki pobliski ponad dwustu letni Park Zdrojowy, gdzie w ciszy, wśród zielonych alejek, stawów i altanek leniwie płynie krynicki czas.

Wille w Krynicy – pierwsza z lewej „Romanówka”, Muzeum Nikifora

Jeśli wyjazd w góry, to do Krynicy

Okolice Krynicy to bardzo atrakcyjne tereny turystyczne dla wycieczki zarówno w lecie jak i w zimie. Popularnym miejscem jest Góra Parkowa, na którą możemy wyjechać wagonikami na szynach, a potem podziwiać piękna panoramę , bowiem w pogodne dni widoczne są z tego miejsca nie tylko beskidzkie pasma, ale i Tatry. Źródła wód mineralnych, buczyna karpacka, oraz niektóre gatunki roślin i zwierząt na Górze Parkowej chronione są w ramach Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dla miłośników pieszej turystyki godne polecenia są szlaki wytyczone w paśmie Jaworzyny Krynickiej (1.114 m.n.p.m.), największego masywu w pobliżu miasta. Odnajdziemy tam dobrze oznakowane szlaki prowadzące w najbardziej atrakcyjne miejsca, czyli do schronisk górskich, widokowych polan i atrakcji przyrodniczych takich jak Diabelski Kamień, który według miejscowej legendy został opuszczony tu przez czorta chcącego zrzucić go na Krynicę. Jaworzyna to góra silnie zagospodarowana turystycznie, bowiem znajduje się tutaj jeden z najnowocześniejszych w Polsce ośrodków narciarskich. Mamy więc kolejkę gondolową, wyciągi, kilka bardzo dobrych tras zjazdowych, oraz pełne zaplecze noclegowo-bufetowe. Jak widać Krynica potrafi przyciągnąć podczas letnich miesięcy amatorów wędrówek górskich, oraz w zimie miłośników „białego szaleństwa”.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego

Wycieczka do Krynicy Zdroju to propozycja nie tylko dla osób chcących odpocząć w tutejszych sanatoriach. Urok miasteczka i mnogość atrakcji turystycznych powodują, że każdy kto tutaj zawita będzie mógł zorganizować czas w sposób bardzo ciekawy. Poznawanie dziejów Beskidu Sądeckiego, możliwość odpoczynku przy dźwiękach światowej muzyki, aktywne spędzanie czasu na szlakach górskich to tylko niektóre propozycje, które czekają na wszystkich przyjezdnych. Krynica oferuje bardzo różnorakie formy wypoczynku i jest jednym z wartych odwiedzenia miejsc w polskich górach.

organizujemy wycieczki dla grup z całej polski
mamy własną bazę noclegową w małopolsce
dopełniamy wszelkich formalności
trybała team zespół kompetentych ludzi
Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.